Andropauza u mężczyzn – objawy i leczenie

Przyjęło się, że pojęcie andropauzy jest męskim odpowiednikiem menopauzy u kobiet, choć nie jest to do końca prawda. Jaka jest więc różnica między andropauzą a menopauzą? Czym tak naprawdę jest andropauza i jakie są jej objawy?

 

Andropauza – co to?

 

Andropauza pojawia się w życiu mężczyzny, kiedy zaczyna on wchodzić w okres starości. Przyczyną andropauzy są tak naprawdę zmiany w narządach wewnętrznych organizmu, czego efektem są zaburzenia funkcjonowania poszczególnych gruczołów. To z kolei wiąże się ze zmniejszonym stężeniem hormonów w organizmie.

 

Zmiany w organizmie sprawiają, że inaczej funkcjonują narządy, zmniejszają się funkcje seksualne, a także pogarsza się zdrowie psychiczne mężczyzny.

 

Czy andropauza = menopauza?

 

Menopauza u kobiet oznacza, że doświadczyła ona ostatniej menstruacji w życiu i straciła możliwość rozrodczą. W przypadku andropauzy, mimo zmniejszenia się ilości hormonów, nie dochodzi do całkowitej utraty płodności, lecz do jej ograniczenia. Z tego też powodu nie można andropauzę porównywać w stosunku 1:1 do menopauzy.

 

Andropauza – wiek i objawy

 

Zakłada się, że andropauza u mężczyzn rozpoczyna się po 50. roku życia, choć zdarzają się przypadki, że zaczyna się znacznie wcześniej. Wszystko zależy od predyspozycji genetycznych, stylu życia, stanu zdrowia, stanu cywilnego czy uwarunkowań środowiskowych.

 

Warto zaznaczyć, że andropauza nie przebiega tak szybko u mężczyzn, jak w przypadku menopauzy u kobiet. Zakłada się, że ilość testosteronu z każdym rokiem maleje u mężczyzn o zaledwie 1%, więc proces ten jest niemal niedostrzegalny.

 

Czy andropauza to kryzys wieku średniego?

 

Mężczyzna w wieku 45-50 lat zaczyna odczuwać, że za nim jest już w pewnym sensie połowa życia. Dla większości jest to więc okres przemyśleń, podsumowań, z którego może wynikać chęć zmiany swego życia, lub wręcz przeciwnie, popadnięcia w melancholię. Zmiany, które zachodzą w organizmie mężczyzny i w jego wyglądzie, które są wynikiem andropauzy, nie są kryzysem wieku średniego, jednak mogą się przyczyniać do jego pojawienia się.

 

Andropauza – objawy

 

Wiele osób zastanawia się, jak długo trwa andropauza u mężczyzn. Otóż ściśle nie można tego określić, ponieważ początkowe zmiany są ledwo zauważalne. Mężczyzna na początku szybciej się męczy, zauważa, że wysiłek zaczyna sprawiać ból, bolą mięśnie i kości. Potem dochodzą takie przypadłości jak uderzenia gorąca lub wręcz przeciwnie, nadwrażliwość na chłód. Tak naprawdę takie objawy zawsze można przypisać np. do danej czynności, którą mężczyzna wykonuje lub sytuacji, w której się znajduje.

 

Z czasem jednak mężczyzna zaczyna zmieniać się fizycznie. Włosy zaczynają się przerzedzać, zmniejsza się ilość mięśni w organizmie, a z drugiej strony przybywa tkanki tłuszczowej. Do tego dochodzą zmiany nastroju, wpadanie w melancholię, lęk czy odczuwanie niepokoju. Wraz ze zmniejszaniem się poziomu testosteronu, zmniejsza się również chęć na zbliżenia z partnerką.

 

Jak sobie radzić z andropauzą?

 

Zauważając pierwsze objawy andropauzy, warto od razu wprowadzić zmiany w stylu życia, by proces ten jak najbardziej spowolnić. Kluczowa jest tutaj zmiana diety na zdrowszą, na bazie wyważonej ilości węglowodanów, białka i tłuszczy. Konieczne jest odstawienie używek, które osłabiają możliwości seksualne mężczyzny. Ważny jest także regularny ruch – aktywność fizyczna spowolni proces zanikania tkanki mięśniowej.

 

Andropauza – leki hormonalne

 

 

 

Skutecznym sposobem na walkę z objawami andropauzy jest hormonalna terapia zastępcza (HTZ), która bazuje przede wszystkim na suplementacji preparatów z testosteronem. Tego typu środki stosuje się wyłącznie u osób, które dotknięte są już pierwszymi objawami andropauzy i u których stwierdzono zmniejszenie stężenia całkowitego testosteronu. O zasadności przepisania środków hormonalnych dla mężczyzny zawsze decyduje lekarz na podstawie przeprowadzonego wywiadu lekarskiego. Jeśli chciałbyś skonsultować swój przypadek, możesz skorzystać z konsultacji online, wystarczy wykupić ją w kategorii INNE DOLEGLIWOŚCI. Jeśli lekarz uzna to za konieczne, przepisze leki na recepcie online.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.