Antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. tabletka dzień po – jak działa?

Antykoncepcja awaryjna, w przeciwieństwie do tradycyjnych metod zapobiegania ciąży, jest stosowana nie przed, a po stosunku. Jeśli zostanie przyjęta w odpowiednim czasie, powoduje, że nie dochodzi do zapłodnienia. Jak dokładnie działa tabletka „dzień po”? Jakie tabletki są obecnie dostępne na rynku?

Zalecenia WHO

Światowa Organizacja Zdrowia dopuszcza zastosowanie tabletki po stosunku w kilku głównych przypadkach. Można do nich zaliczyć stosunek płciowy bez zabezpieczenia, nieskuteczna antykoncepcja lub niezastosowanie żadnej metody antykoncepcji bądź w sytuacji odbycia stosunku będącego efektem przemocy seksualnej.

Jakie tabletki „dzień po” są dostępne na rynku?

Na rynku najpopularniejszymi tabletkami po stosunku są aktualnie Ellaone oraz Escapelle. Te dwa rodzaje tabletek różnią się nie tylko składem, ale też sposobem działania i terminem zażycia (oczywiście w każdym przypadku im szybciej, tym lepiej). Przyjrzyjmy się każdej z nich z osobna.

Tabletkę Escapelle należy przyjąć do 72 godzin (3 dni) od odbycia stosunku płciowego. Jest to antykoncepcja określana mianem POEC (z ang. Progestin Only Emergency Contraception), czyli antykoncepcja awaryjna – tylko progestagen. Cena tego typu tabletki oscyluje w granicach od 35 do 55 zł.

Kolejną tabletką „dzień po” jest ellaOne, którą można zażyć w czasie 120 godzin od stosunku (5 dni). Jej koszt waha się między 90 a 120 zł.

Jak działają tabletki po stosunku?

W przypadku tabletek ellaOne substancją aktywną jest octan uliprystalu. Jest to doustny, selektywny modulator receptora progesteronowego. Jak to wyjaśnić? Można stwierdzić, że jest to coś na kształt przeciwieństwa progesteronu, co oznacza, że hamuje lub opóźnia owulację, więc przesuwa moment uwolnienia się komórki jajowej.

Podobnym działaniem charakteryzuje się środek Escapelle, choć w tym przypadku substancją aktywną jest lewonorgestrel. Jeśli tabletka zostanie zażyta między 3 a 9 godziną od odbycia stosunku, środek dodatkowo wpłynie na wydzielanie większej ilości śluzu szyjkowego, a to uniemożliwia przemieszczanie się plemników.

Kiedy należy sięgnąć po tabletkę awaryjną?

Decydując się na współżycie i jednocześnie nie planując ciąży, zawsze trzeba wybrać odpowiednią metodą antykoncepcyjną, jednak jak wiadomo, nie wszystkie dają 100% ochronę przed zapłodnieniem. Może więc dojść do sytuacji, gdzie jedynym sposobem na uniknięcie ciąży jest antykoncepcja awaryjna. Co może być wskazaniem do jej użycia?

  • przesunięcie, przyklejenie zbyt późno lub za wcześnie usunięty plaster antykoncepcyjny
  • opóźnienie założenia pierścienia dopochwowego lub wyciągnięcie go na czas dłuższy niż 3 godziny
  • nieprawidłowo założona lub uszkodzona prezerwatywa
  • stosunek w trakcie trwania dni płodnych przy założeniu, że stosuje się wyłącznie naturalne metody planowania rodziny
  • uszkodzony lub za wcześnie wyjęty kapturek dopochwowy
  • wadliwe rozpuszczenie się globulki antykoncepcyjnej
  • nieodpowiednie stosowanie tradycyjnych tabletek antykoncepcyjnych

W każdej wskazanej wyżej sytuacji istnieje podstawa do tego, by zażyć tabletkę awaryjną hamującą owulację, która mogłaby doprowadzić do ciąży. Jeśli zależy Ci na czasie, skorzystaj z możliwości zamówienia tego typu środka podczas konsultacji online – ellaOne (recepta) oraz Escapelle – lekarz może przepisać jeden z tych środków na podstawie dokładnego wywiadu lekarskiego online.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego lub e-recepty podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia lub e-recepty. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.