Ból pleców a L4 – kiedy zgłosić się do lekarza?

W ciągu ostatnich miesięcy, kiedy znacznie więcej czasu spędzamy przy komputerze, niż miało to miejsce jeszcze rok temu, coraz więcej osób skarży się na ból pleców i kręgosłupa. Oczywiście na taki stan rzeczy wpływa nie tylko tryb pracy, ale też brak aktywności fizycznej czy otyłość. Często tego typu dolegliwości są lekceważone, jednak warto wiedzieć, kiedy należy się zgłosić do lekarza.

Przyczyny bólu kręgosłupa

Główną przyczyną bólu kręgosłupa jest jego przeciążenie. Dochodzi do niego w momencie, kiedy wykonywane przez nas czynności przekraczają możliwości kręgosłupa: jego wydolność oraz wytrzymałość. Przeciążeniu mogą być poddane poszczególne struktury kręgosłupa, czyli więzadła, mięśnie, ścięgna czy krążki międzykręgowe. Należy mieć świadomość tego, że stan tych struktur wpływa na funkcjonowanie całego kręgosłupa.

Praca zdalna, czyli nadmierne siedzenie – dlaczego ta pozycja wpływa na ból pleców?

Lekarze alarmują, że długotrwałe i przede wszystkim nieprawidłowe siedzenie przy komputerze jest aktualnie jednym z głównych czynników powodujących problemy z kręgosłupem. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyn może być wiele. Przede wszystkim odpowiedzialna jest za to nieprawidłowa pozycja. Podczas pracy przy komputerze bardzo często schylamy głowę lub nienaturalnie ją podnosimy (w zależności od wysokości monitora). Zdarza się też, że osoby pracujące zdalnie nie posiadają odpowiedniego krzesła z wyprofilowanym oparciem. Inną przyczyną tego typu dolegliwości są zbyt daleko wysunięte ręce podczas pracy, co wpływa na obciążenie krążków międzykręgowych. Ponadto przez kilka godzin wykonywane są takie same czynności: pisanie na klawiaturze, operowanie myszką komputerową – to sprawia, że w ciągu dnia naprawdę mało się ruszamy.

Inne czynniki wpływające na ból pleców?

Praca przy komputerze nie jest jedynym czynnikiem prowadzącym do dolegliwości związanych z kręgosłupem. Ból może także doskwierać każdemu, kto:

  • boryka się z nadwagą
  • pali papierosy
  • jest narażony na ciągły stres lub ma skłonności do depresji
  • jest w ciąży

Do kolejnych przyczyn można zaliczyć stwierdzone choroby i wady kręgosłupa, takie jak dyskopatia, zmiany pourazowe, zniekształcenia czy osteoporozę.

Kiedy należy się skonsultować z lekarzem?

W sytuacjach, kiedy przeciążyliśmy kręgosłup (np. nagłym podniesieniem czegoś ciężkiego) lub długotrwałą pracą przy monitorze i ból utrzymuje się kilka dni, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu. Oczywiście utrzymujące się dolegliwości bardzo często wpływają na możliwości ruchowe Pacjenta, dlatego, zamiast udawać się do swojej przychodni, warto skorzystać z konsultacji, które można odbyć za pomocą przychodni online.

Jak można otrzymać L4 oraz receptę na ból pleców?

Za pośrednictwem witryny ReceptyOnline24 można przede wszystkim w szybki i prosty sposób otrzymać nie tylko receptę, ale też  w przypadku występowania wskazań medycznych L4 online (tanio). W tym przypadku wystarczy wybrać e-konsultację ból pleców, opłacić konsultację lekarską, a następnie szczegółowo opisać wszystkie dolegliwości. Lekarz na podstawie wywiadu zdrowotnego postawi diagnozę, a następnie w przypadku wskazań medycznych wystawi receptę oraz zwolnienie lekarskie.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.