Bóle kręgosłupa lędźwiowego – objawy

Ból kręgosłupa w odcinku lędźwiowym to dolegliwość, która z roku na rok staje się coraz powszechniejsza, nie tylko w przypadku osób starszych. Na tego typu dolegliwości bólowe uskarżają się bowiem coraz młodsze osoby, które większość swego dnia spędzają za biurkiem. Oczywiście siedzący tryb pracy ma ogromny wpływ na pojawienie się bólu w tej okolicy kręgosłupa, jednak może wynikać również z innych powodów. Sprawdźmy zatem, jak objawia się ból kręgosłupa lędźwiowego, czego jest przyczyną i jak można się go pozbyć.

 

Najczęstsze przyczyny bólu kręgosłupa w odcinku lędźwiowym

 

Dolegliwością, z którą lekarze spotykają się najczęściej jest ból związany z uciskiem odcinków L4, L5 lub S1, które tworzą nerw kulszowy. Ich ucisk (spowodowany dyskopatią) może skutkować atakiem rwy kulszowej. Ból odczuwalny jest nie tylko na wysokości lędźwi, ale to, co jest charakterystyczne, to promieniowanie bólu do pośladka, nogi czy stopy. Może się również pojawić drętwienie kończyn oraz zaburzenia czucia. Atak rwy kulszowej powoduje, że pacjent jest niezdolny do pracy, więc można w takiej sytuacji skontaktować się z lekarzem w celu otrzymania L4 na kręgosłup (jeśli lekarz uzna to za zasadne).

Kolejną przyczyną bólu kręgosłupa lędźwiowego jest przepuklina krążków międzykręgowych. Jądro miażdżyste uwypukla się z jednej strony, tym samym powodując ucisk i drażnienie korzeni rdzeniowych. Dolegliwość ta bardzo często jest określana jako dyskopatia. Podobnie jak w przypadku rwy kulszowej można odczuwać promieniowanie bólu do jednej kończyny dolnej.

 

Inne powody bólu kręgosłupa lędźwiowego

 

Za ból w okolicy lędźwiowej odpowiadają nie tylko nieprawidłowości w układzie ruchu, ale też m.in. nieprawidłowe funkcjonowanie poszczególnych narządów wewnętrznych. Jedną z przyczyn może się okazać obecność kamieni nerkowych, które prowadzą do pojawienia się kolki nerkowej. Ta z kolei objawia się bólem w okolicy lędźwiowej, który ponadto może promieniować do pachwin, warg sromowych i jąder. Dodatkowymi objawami są również nudności oraz wymioty, ale też krwiomocz, ból przy opróżnianiu pęcherza oraz częstsze niż wcześniej oddawanie moczu.

Za ból w lędźwiach mogą również odpowiadać choroby układu pokarmowego. Może się tak dziać w przypadku zapalenia trzustki (ból w nadbrzuszu promieniuje do kręgosłupa) lub przy chorobach jelit (choroba Leśniowskiego-Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego). Ból w odcinku lędźwiowym kręgosłupa można także odczuwać w sytuacji zapalenia pęcherzyka żółciowego, niedrożności jelit czy w trakcie problemów z wypróżnianiem się.

 

Co na ból kręgosłupa lędźwiowego?

 

Leczenie bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa przede wszystkim zależy od przyczyn jego występowania. Gdy ból pojawił się jednorazowo lub jest spowodowany przeciążeniem kręgosłupa (np. wskutek intensywnego uprawiania sportu lub podniesienia nagle dużego ciężaru) wystarczy 1-2 dni regeneracji, odpoczynku i ciepłych kąpieli, by dolegliwości samoistnie zniknęły. Jeśli dyskomfort odczuwalny jest przez kilka dni lub gdy z dnia na dzień ból się nasila, konieczna będzie konsultacja lekarska. Lekarz na podstawie wywiadu medycznego określi przyczynę bólu i dobierze odpowiednie środki (mogą to być silniejsze leki przeciwbólowe lub przeciwzapalne).

Jeśli chory wykluczył inne choroby wywołujące ból kręgosłupa, a dolegliwości są spowodowane problemami z kręgosłupem: dyskopatią lub zmianami zwyrodnieniowymi, można skonsultować się z lekarzem za pośrednictwem platformy receptyonline24.pl. Lekarz po przeanalizowaniu formularza wywiadu medycznego wystawi receptę oraz L4 online, jeśli pacjent powinien na czas rekonwalescencji odpocząć od pracy.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.