Czy leki przeciwhistaminowe w ciąży są bezpieczne?

Oczywiście w czasie ciąży powinno się unikać alergenów, które wywołują alergię, jednak nie zawsze jest to możliwe. Wszelkiego rodzaju pyłki, roztocza, kurz – to czynniki, z którymi alergik ma kontakt niemal każdego dnia. Objawy alergii przed ciążą można było łagodzić odpowiednimi lekami antyhistaminowymi, jednak problem pojawia się wtedy, gdy kobietę dopadnie alergia w ciąży. Czy w tej sytuacji można zażyć swoje standardowe leki? Czy leki antyhistaminowe są zdrowe dla rozwijającego się płodu?

 

Leki przeciwhistaminowe a ciąża – czy można je zażywać?

 

Ciąża jest szczególnym momentem w życiu każdej kobiety. W tym czasie powinna o siebie wyjątkowo dbać, stosować odpowiednią dietę i unikać medykamentów. W okresie ciąży mogą być przyjmowane wyłącznie te substancje farmakologiczne, których ryzyko skutków ich nieprzyjęcia jest większe od ich przyjęcia.

W przypadku leków na alergię, które były dotychczas stosowane przez kobietę, należy je odstawić, jeśli objawy alergii są słabe i nie są tak uciążliwe. Oczywiście czasem jest tak, że odstawienie leków jest niemożliwie, np. z powodu astmy. Ich nieprzyjmowanie mogłoby zagrażać zdrowiu i życiu kobiety, a więc również nienarodzonego dziecka. W takiej sytuacji należy skonsultować się z lekarzem, by omówić konieczność przyjmowania leków antyhistaminowych. W ciąży może się też pojawić nagła alergia i w tej sytuacji również trzeba się poradzić specjalisty. Pod żadnym pozorem nie można kupować na własną rękę leków na alergię bez recepty.

Oczywiście nie każdy lek przeciwhistaminowy jest wskazany w ciąży, ale istnieją również środki, które mogą być stosowane w tym wyjątkowym dla kobiety czasie. Leki te wydawane są na receptę, jednak, by ją otrzymać, kobieta (jeśli czuje się dobrze) nie musi udawać się do gabinetu lekarskiego – w takiej sytuacji wystarczy zwykła recepta online.

 

Czy leki przeciwalergiczne zagrażają w ciąży?

 

Wyróżnia się pięć kategorii leków:

X – nie mogą być przyjmowane w ciąży, ponieważ bezpośrednio zagrażają płodowi

D – również zagrażają płodowi, ale mogą być podane w sytuacji zagrożenia zdrowia matki, kiedy nie ma bezpieczniejszych zamienników

C – mogą być przyjmowane gdy korzyści z ich przyjęcia górują nad potencjalnym ryzykiem

B – mogą być podane ciężarnej, gdy jest to absolutnie konieczne

A – mogą być przyjmowane w trakcie ciąży

 

Przeciwhistaminowe leki w ciąży nie były badane na ciężarnych, dlatego każdorazowo o zasadności ich stosowania powinien decydować lekarz. Recepta na takie medykamenty może być przepisana, gdy ciężarna boryka się z ostrą alergią, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. O ile katar alergiczny w ciąży czy kichanie w ciąży to te objawy, z którymi można jakoś żyć, tak w przypadku astmy konieczne jest już przyjmowanie leków na alergię.

 

Przyjmowanie leków w ciąży – najważniejsza zasada

 

Jeśli potrzebujesz leków na alergię, leki antyhistaminowe bez recepty to zły pomysł. Kobieta ciężarna powinna każde przyjmowanie leku konsultować z lekarzem, gdyż środki farmakologiczne mają wpływ zarówno na jej zdrowie, jak i nienarodzonego dziecka. Co na alergię w ciąży? – takie pytanie zadaje sobie wiele kobiet. O tym powinien zadecydować lekarz, który przeanalizuje historię medyczną pacjentki oraz dobierze leki do objawów chorobowych i stopnia ich nasilenia. Jest to o tyle ważne, że nawet wapno na alergię w ciąży może powodować kamicę.

 

Leki przeciwhistaminowe a ciąża – zamienniki leków

 

Lekarz podejmuje decyzję o leczeniu alergii w ciąży w zależności od tego, czy objawy są miejscowe, czy dotyczą całego ciała. Specjalista przepisze leki z tzw. grupy C, tylko jeśli korzyści ich podania są większe niż ryzyko. W ciąży mogą być również stosowane leki z grupy B, jednak też tylko wtedy, gdy jest to konieczne. W grupie B można spotkać: loratydynę, cetyryzynę, lewocetyryzynę, Budezonid, Pulmicort, Berodual – decyzję o przepisaniu danego leku w trakcie ciąży podejmuje lekarz.

Jak się więc okazuje, nawet powszechnie dostępne leki antyhistaminowe bez recepty mogą zagrażać zdrowiu dziecka, dlatego każdorazowo należy w przypadku alergii w ciąży skonsultować się ze specjalistą.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.