Czy recepta z prywatnego gabinetu jest refundowana?

Z uwagi na to, że obecnie czas oczekiwania na wizytę u lekarza odbiega znacznie od oczekiwań pacjentów, wielu z nich decyduje się na wizytę online w prywatnej przychodni. Jest to przede wszystkim bardzo wygodne rozwiązanie, które nie tylko nie wymaga stania w kolejce do gabinetu, ale też pozwala odbyć wizytę z każdego miejsca, w którym ma się dostęp do internetu. Pacjenci podczas takich wizyt mogą mieć wystawioną e-receptę, jednak wciąż pozostaje pytanie, czy leki z tego dokumentu mogą być refundowane? Od czego to zależy i jak zasady refundacji zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat? Czy recepta z prywatnego gabinetu jest refundowana?

Czy lekarz prywatny może wystawić receptę na refundowane leki?

Ogólna zasada brzmi tak, że posiadając ubezpieczenie w Narodowym Funduszu Zdrowia, pacjent ma prawo do otrzymania recepty na leki z listy tych refundowanych. Jeszcze do niedawna było jednak tak, że możliwość uzyskania refundowanej recepty w gabinecie prywatnym istniała tylko wtedy, gdy lekarz miał podpisaną umowę z NFZ. Przepisy zmieniły się w 2015 roku.

Jaki warunek musi spełnić lekarz, by przepisać lek refundowany?

Jeszcze kilka lat temu lekarz musiał mieć podpisaną umowę z Narodowym Funduszem Zdrowia, by móc wystawiać receptę na leki refundowane, jednak taka umowa nie była jego obowiązkiem. Zatem pacjenci korzystający z usług prywatnych gabinetów bardzo często musieli wykupować leki za 100% ich ceny. Dziś leczenie w prywatnych gabinetach, ale też korzystanie z konsultacji online jest znacznie przychylniejsze dla pacjenta, bowiem każda osoba, która ma uprawnienia do wykonywania zawodu lekarza, ma prawo wystawić receptę na leki refundowane (przy założeniu, że również prawo do wystawiania tego typu dokumentów).

Prawo do otrzymania refundowanej recepty

Sprawa mogłaby się wydawać dość prosta: lekarz z odpowiednimi uprawnieniami może wystawić refundowaną receptę. W rzeczywistości jednak wszystko zależy od tego, czy dokument na wykupienie leków ma być wystawiony w związku z konkretnym schorzeniem. Kolejną sprawą jest fakt, że nie wszystkie środki farmakologiczne znajdują się na liście leków refundowanych, więc nie zawsze możemy oczekiwać od lekarza, że w konkretnym przypadku będzie mógł on przepisać lek ze zniżką.

Należy również pamiętać o tym, że czasem jeden lek może być przepisywany na różne dolegliwości. Może się więc okazać, że w przypadku jednego schorzenia można się liczyć z refundacją, natomiast przy innej dolegliwości nie należy się już jej spodziewać.

Refundowana recepta a obowiązki lekarza

Każdy lekarz prowadzący prywatną praktykę, który jednocześnie wypisuje recepty na leki refundowane, musi się liczyć z ewentualną kontrolą ze strony NFZ. Kontrola polega na sprawdzeniu uprawnień lekarza do wykonywania zawodu i wypisywania recept, ale również do prawidłowego udokumentowania uzasadnienia medycznego do wypisania recepty oraz zgodności wypisania dokumentu ze wskazaniami zawartymi w obwieszczeniach Ministra Zdrowia w prawie leków refundowanych.

Okazuje się więc, że dziś, także za pośrednictwem przychodni online, można otrzymać recepty przez internet z lekami z listy produktów refundowanych. Jeśli jesteś w sytuacji awaryjnej lub potrzebujesz leków na choroby przewlekłe, nie trać czasu na umawianie się do tradycyjnego gabinetu lekarskiego, skorzystaj z naszych konsultacji online.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.