Czy stres w pracy wpływa na zdrowie psychiczne?

Praca jest ważną częścią życia każdego z nas. Jest źródłem dochodu, ale też motywacją do podnoszenia swoich kwalifikacji. Bardzo często jednak rosnące ambicje i chęć ulepszania własnych kompetencji powodują nadmierny stres, co w konsekwencji przekłada się negatywnie na jakość pracy. Chroniczne zdenerwowanie i przemęczenie nie jest obojętne dla naszego zdrowia. Odbija się to nie tylko na zdrowiu psychicznym, ale też fizycznym. Gdy zauważymy pierwsze objawy wypalenia zawodowego, warto skonsultować się z lekarzem.


Kto najgorzej znosi stres?


Z permanentnym stresem gorzej radzą sobie osoby, które są pesymistycznie nastawione do świata, które nie lubią się otwierać przed drugą osobą. Ciężko znoszą go też ludzie, którzy każde niepowodzenie traktują jak osobisty dramat. Dla porównania optymiści do sytuacji generujących stres podchodzą jak do wyzwania.

Zadowolenie Polaków z pracy jest na poziomie umiarkowanym. Najlepiej oceniają ją osoby dobrze wykształcone, które zajmują wyższe stanowiska. Nie będzie więc zaskoczeniem, że największe niezadowolenie odnotowuje się wśród ludzi o niższym statusie społecznym, którzy też zarabiają mniej.


Co nas najbardziej stresuje?


Największym źródłem stresu w pracy jest nadmiar obowiązków nakładanych przez pracodawcę. Wiele osób skarży się również na niekomfortowe warunki pracy, szczególnie związane z temperaturą (za niska lub za wysoka). Polacy narzekają również na konieczność zostawania w firmie po standardowych godzinach pracy.


Jak stres wpływa na nasze życie?


Rosnące wymagania pracodawców, konieczność wykonania większej ilości pracy w krótszym czasie to współczesne problemy większości Polaków. Skutkiem takiej sytuacji jest popełnianie błędów, przemęczenie i rosnący stres. Na dłuższą metę wpływa to na nasze samopoczucie, które udziela się również otoczeniu. To z kolei staje się źródłem konfliktów i nieporozumień.


Jakie są fizyczne objawy przemęczenia i stresu?


Najczęściej pojawiającymi się dolegliwościami związanymi z nadmierną pracą i związanym z nią stresem są:

  • zmęczenie
  • bóle pleców
  • bóle głowy
  • kłopoty z zasypianiem
  • bóle żołądka
  • kłopoty z sercem


Do objawów przemęczenia można również zaliczyć apatię, obniżenie sprawności intelektualnej, częste infekcje, brak satysfakcji z wykonywanych obowiązków. Zazwyczaj te symptomy są bagatelizowane, ale to właśnie one powinny nas zmotywować do działania, czyli do kontaktu z lekarzem.


Czy można otrzymać zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia?


Przewlekłe zmęczenie może być podstawą do wystawienia zwolnienia przez lekarza. Co więcej, dziś nie trzeba się udawać do przychodni, gdyż wszystko można zrealizować za pośrednictwem internetu. Zwolnienie L4 online, w przypadku występowania wskazań medycznych, można otrzymać, korzystając z naszej strony internetowej. Wystarczy wykupić konsultację, dokładnie opisać swój stan zdrowia, zarówno psychicznego, jak i fizycznego, a następnie na podstawie tego wywiadu lekarskiego lekarz prześle zalecenia oraz w przypadku wskazań medycznych wystawi zwolnienie lekarskie z powodu przemęczenia.


Jaka jest recepta na przemęczenie?


Pacjent powinien w pełni skupić się na wypoczynku i wprowadzić zmiany, które wpłyną na tryb życia. Aktywność fizyczna, oddawanie się swoim pasjom, a przede wszystkim rezygnacja z ciągłego korzystania z telefonu i komputera – wszystko to sprawi, że bardzo szybko zapomnimy o przemęczeniu.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.