Ellaone czy Escapelle – którą tabletkę wybrać?

Tabletki określane mianem „antykoncepcji awaryjnej” lub „tabletek dzień po” oczywiście nie mogą zastąpić tradycyjnych środków antykoncepcyjnych. Ich zastosowanie musi się wiązać z pojawieniem się nieprzewidzianych okoliczności podczas stosunku płciowego. Kobiety, które muszą zdecydować się na antykoncepcję awaryjną, zastanawiają się, który środek będzie lepszy: Ellaone czy Escapelle. Są to najpopularniejsze preparaty z grupy leków „antykoncepcji dzień po”, które pomagają uniknąć zapłodnienia. Czy wyróżnia się każdy z tych środków?

Kiedy możliwe jest przyjęcie tabletek antykoncepcyjnych awaryjnych?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, tabletki awaryjne nie mogą zastąpić tradycyjnej antykoncepcji. Ich działanie jest silne, często wiąże się z pojawieniem się skutków ubocznych, dlatego powinny być przyjmowane tylko w momencie, kiedy zawiodły inne metody antykoncepcyjne.

Do najczęstszych powodów przyjęcia tabletki Escapelle lub Ellaone zalicza się:

– nieprawidłowe stosowanie tabletek antykoncepcyjnych (np. pominięcie jednej lub kilku dawek)
– niedostateczne rozpuszczenie się globulki dopochwowej
– uszkodzony kapturek dopochwowy
– nieprawidłowo użytkowany plaster antykoncepcyjny
– zbyt późne założenie pierścienia antykoncepcyjnego
– źle założona lub uszkodzona prezerwatywa
– stosunek odbyty w trakcie dni płodnych (przy jednoczesnym niestosowaniu innych metod antykoncepcyjnych niż naturalne)

Każdy powyższy przypadek może być powodem do tego, by zażyć tabletkę „dzień po”, która zatrzyma proces zapłodnienia. Jeśli potrzebujesz recepty szybko i bez wychodzenia z domu (czas ma kluczowe znaczenie), wykup e-konsultację na Escapelle, Ellaone recepta, a lekarz na podstawie wywiadu dobierze najlepszy środek.

Tabletki Ellaone – najważniejsze informacje

W skład tabletek Ellaone wchodzi octan uliprystalu. Czas zażycia tabletki jest stosunkowo długi, ponieważ wynosi aż 5 dni od momentu zbliżenia płciowego, jednak im wcześniej do tego dojdzie, tym skuteczność tabletki jest największa. Działanie tabletki polega na zahamowaniu owulacji, przy braku jakichkolwiek zmian w endometrium.

Tabletki Escapelle – najważniejsze informacje

Escapelle to tabletka, w której znajduje się 1500 mg lewonorgestrelu. Zalecany czas przyjęcia to 72h po odbyciu stosunku, po którym zaistniało ryzyko zajścia w ciążę. Działa na zasadzie hamowania owulacji, a dodatkowo w taki sposób zmienia endometrium, by komórka jajowa miała mniejsze szanse na zagnieżdżenie się. Lek można stosować wyłącznie przed owulacją, gdyż w przeciwnym razie nie będzie skuteczny.

Obydwa leki są stosowane jako antykoncepcja awaryjna i są wydawane na receptę. W związku z tym, że nie ma jasnych wytycznych określających, który preparat powinien być zastosowany w pierwszej kolejności, to lekarz podejmuje decyzję o przepisaniu konkretnej antykoncepcji „po” na podstawie wypełnionego formularza wywiadu medycznego.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.