Ile ważna jest e-recepta na antykoncepcję?

Wiele osób zastanawia się, czy wszystkie recepty mają taki sam okres ważności. Otóż okazuje się, że nie. Zatem otrzymując receptę w gabinecie lekarskim, po teleporadzie lub za pośrednictwem konsultacji online na naszym portalu Receptyonline24.pl, warto mieć świadomość tego, jak szybko trzeba wykupić przepisane leki z apteki. Ile w takim razie ważne są recepty na powszechnie stosowane środki, a ile recepty na antykoncepcję?

Okres ważności recepty – co warto o niej wiedzieć?

Przyjmuje się, że okres ważności większości recept to 30 dni od daty wystawienia lub, jeśli lekarz to zaznaczy, ważność liczy się „od dnia”, czyli od konkretnej daty. Choć wydaje się to oczywiste, warto zaznaczyć, że 30 dni nie oznacza miesiąca (w końcu są miesiące krótsze i dłuższe), dlatego należy zwracać na to uwagę.

Jeśli na recepcie przepisane są leki z grupy antybiotyków, które są do stosowania wewnętrznego lub parenteralnego (iniekcja skórna lub wlewy dożylne), czas realizacji recepty nie może być dłuższy niż 7 dni od daty wystawienia lub od wskazanego konkretnie dnia.

Inny czas realizacji recepty jest w przypadku środków farmakologicznych, które są sprowadzane dla pacjenta zza granicy i wynosi on 120 dni. W przypadku sprowadzania leków, które nie są zarejestrowane w Polsce, mówi się o imporcie docelowym.

Taki sam czas realizacji jest w przypadku preparatów immunologicznych, czyli wytwarzanych indywidualnie pod pacjenta. Recepta może być wykupiona w terminie 120 dni od wystawienia lub „od dnia”.

Krótszy termin realizacji recepty jest w przypadku recept na szczepionki (np. grypa, ospa, rotawirusy) i wynosi on 30 dni.

Oczywiście bardzo często ma miejsce sytuacja, że na jednej recepcie mogą być przepisane różne preparaty. W takim przypadku lekarz może samodzielnie określić datę, od której można wykupić dany lek.

Kiedy należy wykupić receptę na tabletki na antykoncepcję?

Recepta na antykoncepcję jest ważna 30 dni, ale nie oznacza to, że lekarz wystawia dokument wyłącznie na jedno opakowanie. Na jednej recepcie może się znaleźć tyle opakowań preparatu, ile potrzebnych jest do przyjmowania tabletek przez 120 dni. Oczywiście taka recepta wiąże się z jednorazowym wykupem wszystkich opakowań, ale z drugiej strony nie trzeba się martwić o pigułki przez kilka kolejnych miesięcy. Lekarz ma również możliwość wystawienia recept tzw. prolongowanych, czyli z różnymi datami realizacji „od dnia”.

Recepty „od dnia” – co to oznacza?

Recepty „od dnia” wystawiane są zazwyczaj na leki sprowadzane zza granicy, środki immunologiczne, wytwarzane specjalnie dla pacjenta, ale też leki psychotropowe czy odurzające. Taki dokument poza datą wystawienia ma również wskazaną datę, od której recepta może być zrealizowana w aptece.

Odpis recepty – co to takiego?

Nie każdy pacjent ma takie możliwości finansowe, by od razu wykupić całą receptę, na szczęście istnieje coś takiego jak odpis recepty. Najważniejszą informacją jest fakt, że odpis może być zrealizowany wyłącznie w tym punkcie aptecznym, w którym był wystawiony.

Należy również podkreślić, że odpis nie przedłuża terminu ważności recepty, a w przypadku gdy na oryginale były przepisane leki refundowane, na odpisie będą one płatne w 100%.

Kiedy nie można wystawić odpisu recepty?

Odpis recepty nie może być wystawiony na środki o bardzo silnym działaniu, mające w składzie substancje psychotropowe oraz na produkty o skutkach odurzających.

Okres ważności recepty na antykoncepcję trwa 30 dni, jednak istnieją inne możliwości, by zadbać o swoją antykoncepcję na kolejnych kilka miesięcy. Jeśli potrzebujesz recepty na pigułki, skorzystaj z konsultacji online na naszym portalu receptyonline24.pl.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.