Infekcje intymne – jak zapobiegać? Jak leczyć?

Infekcje intymne to uciążliwy problem, który powoduje niemały dyskomfort, o czym wiedzą kobiety w każdym wieku. Na szczęście dzięki odpowiedniej profilaktyce można tego uniknąć, a nawet gdy już dojdzie do zainfekowania damskich stref intymnych, dzięki szybkiemu działaniu i zastosowaniu skutecznych leków można szybko i na nowo poczuć się świeżo i kobieco. Jak w takim razie zapobiegać infekcjom? Jak je leczyć?

Czym są infekcje intymne?

O infekcji intymnej mówimy wtedy, gdy zostaje zaburzona flora bakteryjna pochwy. Za ochronę tej strefy przed infekcjami intymnymi odpowiadają bakterie Lactobacillus (pałeczki kwasu mlekowego, które produkują kwas mlekowy). To one utrzymują właściwe pH w pochwie. Co więcej, produkują również inne substancje, które odpowiadają za ochronę, mianowicie metabolity. Ich zadaniem z kolei jest działanie antybakteryjne oraz antygrzybiczne.

Jak w takim razie dochodzi do infekcji intymnych? W momencie gdy w pochwie zaczyna brakować dobroczynnych bakterii, automatycznie namnaża się liczba patogennych bakterii oraz grzybów, które są odpowiedzialne właśnie za infekcję.

Jakie są objawy infekcji intymnej?

Najczęstszymi dolegliwościami, z którymi muszą się borykać kobiety, jest bakteryjne zapalenie pochwy oraz grzybica. W przypadku stanu zapalnego może się pojawić dość nieprzyjemny zapach oraz szare, wodniste upławy.

Grzybica pochwy objawia się białymi, serowatymi upławami, swędzeniem, nadwrażliwością, pieczeniem oraz zaczerwienieniem i obrzękiem warg sromowych. Najczęściej dolegliwość ta dotyka kobiety w ciąży oraz chorujące na cukrzycę.

Jak zapobiegać infekcjom intymnym?

Najważniejszą zasadą oczywiście jest dbanie o higienę intymną każdego dnia. Istotne jest, by nie usuwać dobroczynnych bakterii, a tak może się dziać, używając środków myjących z niekorzystnymi dla flory bakteryjnej substancjami (SLS, SLES, silikony, parabeny). Warto wybrać profesjonalny żel do higieny intymnej i oczywiście przed zakupem dokładnie sprawdzić skład.

By zapobiec infekcjom intymnym, warto również wybierać prysznic zamiast wanny, stosować przewiewną bieliznę i co istotne, nie powinno się jej prać w silnych detergentach. Należy też szczególną uwagę zwrócić na zdrowy tryb życia. Unikanie słodyczy, dobrej jakości sen, odpowiednie nawodnienie organizmu – to również wpływa pozytywnie na florę bakteryjną pochwy.

Jak leczyć infekcje intymne?

Pomocne w leczeniu infekcji są środki farmakologiczne, jednak zawsze przed wyborem konkretnego produktu warto sprawdzić, czy może on być stosowany w ciąży lub, czy wpływa na płodność.

W przypadku infekcji grzybiczej zazwyczaj przepisywane są leki z klotrymazolem. Jest to składnik o szerokim działaniu przeciwdrobnoustrojowym.

Leki na bakteryjne zapalenie pochwy bardzo szybko przynoszą ulgę i uwalniają od nieprzyjemnych objawów. Hamują przyrost niekorzystnych bakterii, a także wspierają odbudowę flory fizjologicznej.

Infekcja intymna to dla wielu kobiet temat, o którym wstydzą się rozmawiać. W przypadku infekcji najczęściej szukają leku na własną rękę, co nie zawsze jest słusznym rozwiązaniem. Warto zasięgnąć porady lekarza, który trafnie dobierze potrzebny lek. Dziś nawet nie trzeba w tym celu udawać się do gabinetu – wszystko można zrobić online! Przychodnie internetowe mogą wystawiać recepty online na podstawie wywiadu lekarskiego. Wystarczy wybrać opcję INFEKCJE INTYMNE, wykupić konsultację medyczną i wypełnić formularz!

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.