Jak leczyć zwyrodnienie stawów?

Ze zwyrodnieniem stawów boryka się coraz więcej osób starszych, a pierwsze objawy zauważają już osoby wieku ponad 40. lat. Jest to poważna choroba, która z upływem czasu negatywnie wpływa na funkcjonowanie człowieka, sprawiając, że z czasem staje się on zależny od innych osób nawet w wykonywaniu prostych, codziennych czynności. Jak w takim razie uniknąć tzw. artrozy? Jak rozpoznać pierwsze symptomy choroby? Jak leczyć chorobę zwyrodnieniową stawów?

Jakie są przyczyny zwyrodnienia stawów?

W przypadku zwyrodnienia stawów przyczyn może być bardzo wiele. Do najczęstszych zalicza się:

 • zmiany zwyrodnieniowe pojawiające się wraz z upływem lat
 • wcześniejsze urazy
 • przeciążenie stawów na skutek aktywności fizycznej
 • różnego rodzaju deformacje
 • nieprawidłowe ustawienie kości po wypadkach i operacjach
 • choroby zakaźne i ogólnoustrojowe
 • niewystarczająca ilość ruchu
 • nieprawidłowa ruchliwość stawów
 • siedzący tryb życia

 

W chorobie zwyrodnieniowej przebieg nie jest jednostajny, co oznacza, że zdarzają się okresy uśpienia, kiedy ból stawu nie jest tak dokuczliwy, jednak zdarza się również zaostrzenie objawów. Przyczyną bólu i zmian zwyrodnieniowych jest fakt, że komórki chrząstki stawowej zanikają, jednocześnie wystarczająco się nie odbudowując, co dotyczy również warstwy podchrzęstnej oraz macierzy znajdującej się wokół komórki chrząstki.

Do najczęstszych przypadków zwyrodnienia zalicza się:

 • zwyrodnienie stawu kolanowego
 • zwyrodnienie stawów biodrowych
 • zwyrodnienie stawów rąk

Czy zwyrodnienie stawów jest dziedziczne?

Przez wiele lat uważano, że zwyrodnienie stawów nie jest chorobą dziedziczoną, jednak najnowsze badania pokazały, że jest całkiem inaczej. W momencie gdy ktoś z rodziny chorował na artrozę, jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że osoby młodsze, gdy się zestarzeją, będą się borykać z tą samą chorobą. Przyczyną jest przede wszystkim genetyczna budowa kolagenu oraz przemiany metaboliczne zachodzące w chrząstce stawowej – zmiany te są uwarunkowane genetycznie.

Choroba zwyrodnieniowa stawów – jak uniknąć zachorowania?

Mimo że zwyrodnienie stawów może być chorobą dziedziczną, mając taką wiedzę, warto robić wszystko, by jak najmniej się przyczynić do wcześniejszego pojawienia się dolegliwości chorobowych. O czym w takim razie należy pamiętać?

 • Przede wszystkim należy zrzucić zbędne kilogramy, które obciążają stawy i mogą prowadzić do ich deformacji.
 • Warto zdecydować się na aktywny tryb życia, wybierając taką aktywność, która nie wpłynie niekorzystnie na stan stawów (np. pływanie, bieganie na miękkim podłożu czy jazda na rowerze).
 • Należy oszczędzać swoje stawy, co oznacza, że nie można ich przeciążać, dźwigać ciężkich przedmiotów; trzeba też unikać trwania w jednej pozycji przez długi czas.
 • Po konsultacji z lekarzem lub rehabilitantem należy się stosować do zaleceń: nosić wkładki do butów, zamontować w domu uchwyty pomagające wstawać czy stosować ćwiczenia zalecone przez specjalistę.

 

Jakie są czynniki wpływające na większe ryzyko choroby zwyrodnieniowej?

 • starzenie się
 • nadwaga
 • reumatoidalne zapalenie stawów lub dny moczanowej
 • bakteryjne lub wirusowe stany zapalne stawów
 • choroby metaboliczne, takie jak hemochromatoza

 

Jakie są objawy choroby zwyrodnieniowej?

Ryzyko zachorowania oraz pierwsze objawy choroby zwyrodnieniowej stawów pojawiają się zazwyczaj w wieku od 40 do 60 lat. Na początku objawy występują wyłącznie w trakcie ruchu, jednak z czasem znaczne nasilenie bólu pojawia się także w czasie spoczynku. Oczywiście zależy to od stopnia zaawansowania choroby. 

Pierwszym objawem jest ból stawów, który pojawia się wyłącznie w początkowej fazie ruchu, np. podczas wstawania z kolan. W przypadku zaawansowanej choroby zwyrodnieniowej ból najsłabszy jest o poranku, ale z godziny na godzinę nasila się.

Poza bólem chorzy mogą także uskarżać się na sztywność stawów i ograniczenia ruchomości stawów. W przebiegu choroby zwyrodnieniowej normalne są również odgłosy trzeszczenia podczas ruchu, gdy nierówne powierzchnie stawów o siebie ocierają. Z czasem może dojść nawet do braku możliwości wyprostowania kończyny dotkniętej zwyrodnieniem w stawach. Ostatecznie dochodzi do zniekształcenia stawów, co utrudnia wykonywanie nawet najłatwiejszych, codziennych czynności.

Jakie badania wykonać na zwyrodnienie stawów?

Zanim pacjent podda się leczeniu choroby zwyrodnieniowej stawów, należy zdiagnozować objawy kliniczne. Jeżeli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości czy lekarz ma do czynienia z chorobą zwyrodnieniową stawów, wystawi skierowanie na prześwietlenie RTG chorego stawu.

Jak wygląda leczenie choroby zwyrodnieniowej stawów?

Gdy postawiona zostanie już diagnoza, że ból to tak naprawdę choroba zwyrodnieniowa stawów, można wdrożyć jedną z trzech metod leczenia.

Pierwszą z nich leczenie niefarmakologiczne, które w przypadku osób z nadwagą polega na zgubieniu nadprogramowych kilogramów. Bardzo ważne jest utrzymanie prawidłowej masy ciała. Pomocne są również akcesoria, które odciążają stawy, takie jak kule czy wkładki do butów. Pacjenci powinni również uczestniczyć w rehabilitacji.

Jeśli dolegliwości bólowe się nasilą lub choroba już jest na tak zaawansowanym etapie, wdraża się leczenie farmakologiczne. Pacjentowi zostają przepisane leki przeciwbólowe: paracetamol, niesteroidowe leki przeciwzapalne czy opioidy, które zmniejszają dolegliwości bólowe. Leczenie farmakologiczne bardzo często trwa latami, dlatego pacjenci mają przepisywane na stałe recepty na środki przeciwbólowe. Jeśli leczysz się na zwyrodnienie stawów i potrzebujesz lekarstw, skorzystaj z możliwości zamówienia recepty online – szybko i bez wychodzenia z domu, jeszcze tego samego dnia!

Ostatnią możliwością jest leczenie operacyjne: wszczepienie endoprotezy może dotyczyć stawu biodrowego lub kolanowego, natomiast artroskopia polega na mechanicznym oczyszczeniu stawu lub wypłukaniu go solą fizjologiczną.

Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka coraz większą część starzejącego się społeczeństwa, jednak warto wiedzieć, że prowadząc odpowiedni tryb życia, można opóźnić pojawienie się pierwszych objawów lub całkowicie jej zapobiec. Kluczowa jest przede wszystkim częsta aktywność fizyczna, dzięki której stawy będą funkcjonować bez zarzutu przez wiele lat.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.