W ciągu ostatnich lat bardzo dużo mówi się o wpływie zbyt wysokiego poziomu cholesterolu we krwi. Lekarze namawiają do częstych badań, z telewizji zasypywanie jesteśmy reklamami produktów go obniżających. Jednak czy wszyscy wiedzą, czym tak naprawdę jest cholesterol, jaki ma wpływ na zdrowie i co jeść, by zachować jego odpowiedni poziom? Na te pytania znajdziecie odpowiedź w poniższym artykule.
Co to jest cholesterol?
Cholesterol to tak naprawdę substancja tłuszczowa, która znajduje się we wszystkich komórkach organizmu oraz we krwi. Jest składnikiem nie tylko błon komórkowych, ale też poszczególnych hormonów, witaminy D czy kwasów żółciowych. Jego odpowiedni poziom jest potrzebny do prawidłowego funkcjonowania, jednak gdy zaczyna on wzrastać, może dojść do pojawienia się groźnych dla życia chorób. Wyróżniamy tzw. dobry oraz zły cholesterol.
HDL (z ang. high density lipoproteins) – określany mianem „dobrego cholesterolu”; te lipoproteiny o dużej gęstości chronią naczynia przed miażdżycą.
LDL (z ang. low density lipoproteins) – przyczynia się do powstania na ścianach tętnic blaszek miażdżycowych, czego konsekwencją jest zmniejszenie się światła naczyń krwionośnych; jego duży nadmiar może prowadzić do zawału serca czy udaru mózgu.
Wysoki cholesterol – objawy
Badania krwi powinny być wykonywanego regularnie, by móc wcześnie wykryć szereg chorób. Przy tej okazji warto również zbadać poziom cholesterolu. Niestety wciąż duże grono ludzi o jego wysokim poziomie dowiaduje się za późno, kiedy już pierwsze objawy są widoczne gołym okiem na ciele pacjenta. Jakie są w takim razie objawy wysokiego cholesterolu? Do najczęstszych należą:
– żółte zgrubienia w zgięciu łokcia czy pod piersiami
– problemy z koncentracją i zapamiętywaniem
– guzki na nadgarstkach i ścięgnach Achillesa
– ból w nogach, częste skurcze
Wysoki cholesterol – objawy na twarzy
Nie każdy wie, że objawy wysokiego poziomu cholesterolu we krwi dają także objawy na twarzy. Do najczęstszych należą żółte zgrubienia w okolicy oczu. Obserwując u siebie takie zmiany skórne, należy jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który zleci odpowiednie badania.
Jak zbić cholesterol?
Oczywiście gdy poziom cholesterolu jest tylko lekko podwyższony, warto po prostu zmienić tryb życia i wprowadzić zdrową dietę. W trudnych jednak przypadkach czasami konieczne jest wprowadzenie środków farmakologicznych, które może przepisać lekarz, np. na recepcie online. Jeśli przyjmujesz leki na tę dolegliwość, a nie masz recepty, możesz wykupić konsultację w kategorii INNE DOLEGLIWOŚCI.
Jak pozbyć się cholesterolu z żył – najprostsze sposoby
Jak już wcześniej zostało wspomniane, istnieją proste sposoby na stosunkowo szybkie zbicie cholesterolu, a wszystko za sprawą zmiany swoich nawyków. Osoby, które nie przywiązują wagi do zdrowego trybu życia, a skarżące się na wysoki cholesterol powinny:
– rozpocząć aktywność fizyczną (minimum 30 minut dziennie)
– zredukować masę ciała
– rzucić palenie
– ograniczyć spożycie alkoholu
– przejść na odpowiednią dietę
Czego nie jeść przy wysokim cholesterolu?
Osoby, które mają stwierdzony wysoki cholesterol, powinny przede wszystkim czytać etykiety kupowanych produktów spożywczych i unikać tych, który mają wysoki poziom kwasów tłuszczowych nasyconych, tłuszczów trans oraz węglowodanów. Produkty i dania absolutnie wykluczone z diety to:
– słodycze, m.in. batony, ciasta czy babeczki
– tłuste mleko, jogurty, masło, margaryny twarde, śmietana
– ryby, szczególnie tłuste
– smalec, kiełbasy, żeberka, baleron, boczek
– dania typu „fast food” oraz produkty „instant”
Wysoki cholesterol – co jeść?
Tak naprawdę dieta osoby z wysokim cholesterolem powinna się opierać wyłącznie na zdrowych, nisko przetworzonych produktach. W menu powinny znaleźć się świeże owoce i warzywa, produkty pełnoziarniste, chudy drób, ale też rośliny strączkowe oraz produkty mleczne z niską zawartością tłuszczu. Jeśli zaś chodzi o sposób przygotowywania posiłków, preferowane jest gotowanie i grillowanie.
Jak się więc okazuje, zbicie cholesterolu nie musi być dużym wyzwaniem, nie zawsze jest też konieczne leczenie farmakologiczne. Zdrowa dieta, aktywność fizyczna i rezygnacja z nałogów – to podstawowe zasady w dążeniu do prawidłowego poziomu tego składnika we krwi.
Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.