Bezsenność potrafi uprzykrzyć życie i o ile trafia nam się jedna nieprzespana noc raz na jakiś czas, nie można mówić o zaburzeniach snu, jeśli jednak mamy regularnie 3-4 tzw. białe noce na tydzień w czasie przynajmniej 3 tygodni, mowa już o bezsenności przewlekłej, którą należy leczyć. Jak w takim razie poradzić sobie z tym problemem? Jakie kroki należy podjąć, by móc się w końcu cieszyć zdrowym i regenerującym snem?
Jakie są przyczyny bezsenności?
Przyczyny bezsenności mogą być zewnątrzpochodne lub wewnątrzpochodne. Jak wskazuje nazwa, przyczyny zewnątrzpochodne wynikają z otaczającego nas świata, od otoczenia, w którym śpimy. Do negatywnych czynników wpływających na zaburzenia snu można więc zaliczyć niezbyt wygodne łóżko, zbyt wysoką temperaturę w pokoju, hałas czy światła dochodzące przez okno z zewnątrz.
Bezsenność wewnątrzpochodna bierze się z zaburzeń psychiki (może być wynikiem nerwicy czy depresji), ale też rozmaitych chorób, do których zaliczyć można:
- bezdech senny,
- nadczynność tarczycy,
- nowotwory,
- reumatyzm,
- przewlekłe bóle,
- cukrzyca.
Jakie są konsekwencje bezsenności?
Nawet kilka dni bez snu może mieć negatywny wpływ na nasze zdrowie. Podczas snu organizm się regeneruje, a w przypadku bezsennych nocy konsekwencją może być znacznie gorsze samopoczucie, uczucie niepokoju, mniejsza koncentracja. Do negatywnych skutków należy także zaliczyć gorszą pamięć oraz zaniżoną odporność, a to może prowadzić do częstszych chorób i infekcji.
Jakie są sposoby na bezsenność?
Zanim osoba cierpiąca na bezsenność uda się do lekarza, może w pierwszej kolejności zdecydować się na tzw. leczenie domowymi sposobami. W aptekach dostępne są ziołowe leki, które pomogą pozbyć się problemów ze snem. Skuteczne są środki z ekstraktem z waleriany i chmielu, które mają działanie rozluźniające i uspokajające. Co istotne, zostały również przeprowadzone badania, które dowiodły, że leki na bazie wspomnianych ziół nie prowadzą do uzależnienia i nie otumaniają, jednak istnieją sytuacje, kiedy nie można ich przyjmować: dotyczy to dzieci do 12. r.ż. oraz osób cierpiących na ostrą niewydolność nerek lub z zaburzeniami czynności wątroby. Po przyjęciu środków z walerianą lub chmielem nie można też prowadzić samochodów.
Innym naturalnym składnikiem pomocnym w leczeniu zaburzeń snu jest passiflora, która dodatkowo uspokaja, więc jest skuteczna w leczeniu nadpobudliwości nerwowej.
Leki syntetyczne
Zdarza się, że przyczyny bezsenności są bardziej złożone, a omówione wyżej preparaty ziołowe nie zdają w tym przypadku egzaminu. Z uwagi na to, że długotrwałe problemy ze snem mogą być katastrofalne w skutkach, należy koniecznie zasięgnąć porady lekarza. Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza rodzinnego, który przeprowadzi wywiad mający na celu znalezienie przyczyny takiego stanu i który może zlecić dodatkowe badania diagnostyczne w celu określenia czy jakaś inna choroba nie jest przyczyną bezsenności.
Jeśli pacjent okaże się zdrowy, zostaje skierowany do psychiatry. Po przeprowadzeniu wywiadu medycznego specjalista może wystawić receptę na leki na bazie melatoniny. Jest to syntetyczny hormon, który w organizmie jest produkowany przez szyszynkę.
Działanie melatoniny opiera się na regulacji godzin snu, czuwania oraz zegara biologicznego. Tego typu środków nie należy stosować w przypadku:
- spożywania alkoholu,
- ciąży i podczas karmienia piersią,
- zaburzeń hormonalnych,
- schorzeń nerek i wątroby,
- osłabionego układu immunologicznego.
Po zażyciu leków z melatoniną nie można prowadzić samochodu.
W przypadku zdiagnozowanych przez specjalistę problemów ze snem i gdy zalecono regularne stosowanie leków, w celu otrzymania kolejnej recepty nie trzeba się udawać do gabinetu lekarskiego – można skorzystać z konsultacji medycznych online. Za pośrednictwem naszego portalu można otrzymać recepty przez internet – wystarczy dokładnie wypełnić formularz wywiadu medycznego, na podstawie którego lekarz wystawi dokument, a numer recepty zostanie wysłany drogą mailową. Należy pamiętać, że usługa ma charakter konsultacji, a lekarz wystawia receptę tylko wtedy gdy jest to zasadne.
Jak dbać o zdrowy sen?
Czasami zmiana swych codziennych nawyków może znacznie poprawić jakość snu. Chcąc się rano czuć wyspanym i wypoczętym, nie można wieczorem (na 2-3 godziny przed snem) pić alkoholu, spożywać dużych i ciężkostrawnych posiłków i oglądać telewizji (czy korzystać z telefonu).
Od jakości snu zależy jakość naszego życia, gdyż sen jest nam tak samo potrzebny jak tlen czy woda. Warto więc dbać o to, by każdego dnia się wysypiać, a jeśli dopadnie nas bezsenność, nie bójmy się skorzystać z pomocy lekarza oraz leków, które skutecznie wyeliminują problem.
Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.