Jak walczyć z nadwagą?

 

Styczeń jest czasem, kiedy określamy postanowienia noworoczne i powoli wcielamy je w życie. Wiele osób decyduje się na rzucenie papierosów, picie większej ilości wody w celu lepszego nawodnienia organizmu, ale chyba największą grupę stanowią ludzie, którzy chcą od nowego roku zrzucić nadprogramowe kilogramy. Takie osoby zastanawiają się: jak walczyć z nadwagą, by skutecznie i długoterminowo pozbyć się niechcianej tkanki tłuszczowej. By doprowadzić do redukcji masy ciała, kluczowa jest całkowita zmiana trybu życia. O czym w takim razie należy pamiętać?

Wskaźnik masy ciała – jak zdefiniować problem z wagą?

Najprostszym sposobem na sprawdzenie, czy kilka centymetrów więcej w pasie to już nadwaga, jest sprawdzenie wskaźnika masy działa, czyli tzw. BMI (Body Mass Index). Obliczenie tego wskaźnika jest niezwykle proste: wystarczy masę ciała podzielić przez wzrost podniesiony do kwadratu. Otrzymany wynik wskazuje, czy mamy wagę prawidłową, czy może musimy się pozbyć zbędnych kilogramów. Przedział wygląda następująco:

poniżej 18,5 – niedowaga,

18,5 – 25 – masa ciała prawidłowa,

25 – 30 – nadwaga,

powyżej 30 – otyłość.

Oczywiście taki podział nie ma racji bytu w przypadku osób o rozbudowanej masie mięśniowej (np. w przypadku kulturystów) oraz u kobiet w ciąży i dzieci.

Nadmiar tkanki tłuszczowej, czyli co wywołuje otyłość?

Problemy związane z otyłością wynikają z kilku czynników. Przede wszystkim są konsekwencją przyjmowania zbyt dużej liczby kalorii w stosunku do tego, ile jest ich potrzebnych w ciągu dnia. Przyczyną jest spożywanie dużej ilości przetworzonych produktów, których jest coraz więcej w naszej diecie. Społeczeństwo, które jest zabiegane i skupia się na obowiązkach służbowych, nie przykłada tak wielkiej wagi do przyjmowania zdrowych, własnoręcznie zrobionych posiłków, lecz sięga po gotowe produkty, które obfitują w niezdrowe tłuszcze oraz cukry.

Na poziom tłuszczu w organizmie ma również wpływ aktywność fizyczna, która w odpowiednich dawkach jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Zmiana trybu życia na siedzący przełożyła się na fakt, iż coraz więcej osób musi się mierzyć ze skutkami otyłości oraz nadwagi.

Na nadwagę składa się nie tylko sama postać przyjmowania posiłków, ale też liczne błędy żywieniowe, do których należą m.in.:

nierównomierna wielkość posiłków (małe porcje za dnia, większe w godzinach wieczornych),

podjadanie między posiłkami i przejadanie się, sięganie po słone przekąski,

niewystarczające nawodnienie organizmu (przyjmowanie zbyt małej ilości wody oraz produktów w nią bogatych),

uzupełnianie dań wysokokalorycznymi sosami,

spożywanie posiłków w pośpiechu, jedzenie pod wpływem stresu.

Oczywiście nadwaga może być również konsekwencją wielu chorób, do których zaliczyć można niedoczynność tarczycy, zespół policystycznych jajników czy uszkodzenie podwzgórza, dlatego warto przed podjęciem jakichkolwiek kroków, skonsultować się z lekarzem.

Jakie mogą być konsekwencje otyłości?

Światowa Organizacja Zdrowia wyróżniła szereg chorób, które mogą być konsekwencją nadwagi i otyłości. Wśród nich można wyróżnić: choroby układu krążenia, cukrzyca typu 2, choroby pęcherzyka żółciowego, dyslipidemia, insulinooporność i bezdech senny, choroba wieńcowa, nadciśnienie, choroba zwyrodnieniowa kolan, hiperurykemia i dna moczanowa, rak piersi u kobiet po menopauzie, rak endometrium, rak okrężnicy, nieprawidłowości w gospodarce hormonów płciowych, bóle dolnego odcinka kręgosłupa, komplikacje przy znieczuleniach, może też dochodzić do zaburzeń płodności. Jak się więc okazuje, organizm borykający się z nadwagą w niedalekiej przyszłości będzie się musiał zmierzyć z poważnymi chorobami, które w jeszcze większym stopniu negatywnie wpływają na funkcjonowanie człowieka.

Jak skutecznie walczyć z nadwagą?

Wbrew pozorom walka z nadwagą nie musi być trudna. Co prawda wiąże się to z diametralną zmianą dotychczasowego życia, jednak zmiany nie są tak radykalne, by nie można ich było wprowadzić w życie. Oczywiście kluczowa jest odpowiednia dieta. Wiele osób odchudzających się myśli, że będą musiały się zmierzyć z niedoborem pokarmu, jednak spożywając odpowiednią ilość błonnika pokarmowego można mieć uczucie sytości przez cały dzień. Im więcej błonnika w diecie, tym mniej energii organizm przyswaja z innych pokarmów.

Każdego dnia należy organizmowi dostarczyć odpowiednią ilość składników mineralnych. Odchudzanie polega bowiem na przyjmowaniu posiłków, które mają mniej kalorii, ale powinny to być dania w pełni wartościowe. W ciągu tygodnia należy więc jeść surowe warzywa. Posiłki powinny być tak skomponowane, by znajdował się w nich błonnik (np. pod postacią warzyw, owoców czy produktów zbożowych). Możesz sięgnąć również po błonnik dostępny jako dodatek do dań (np. do deserów, jogurtów), by wzbogacić swoją dietę o ten potrzebny składnik.

Skuteczne w zrzucaniu wagi są oczywiście ćwiczenia na świeżym powietrzu, ale jeśli pogoda na zewnątrz na to nie pozwala, tkankę tłuszczową można również spalać w domu czy na siłowni. Jeśli nie przepadasz za aktywnością fizyczną, nie musisz od razu wykupywać karnetu na siłownię. Zacznij od szybkich spacerów czy kilkunastominutowych ćwiczeń rozciągających po wyjściu rano z łóżka. To też z pewnością doda Ci energii na cały dzień.

Istotne jest również ograniczenie stosowania cukru. Należy pamiętać, że cukier znajduje się w większości produktów spożywczych, nie tylko tych uważanych za słodkie, dlatego należy uważnie czytać etykiety w sklepie. Dotyczy to również tzw. produktów light – co prawda mają one mniejszą zawartość tłuszczów, ale te zastąpione są cukrem, więc nie zawsze „light” na opakowaniu znaczny, że coś jest niskokaloryczne i zdrowsze.

Środki i leki na odchudzanie

Poza prawidłową dietą dostępne są środki, które mogą pomóc w utrzymaniu prawidłowej masy ciała. W ostatnim czasie bardzo popularne są wyciągi z octu jabłkowego, ale też l-karnityna czy chitozan. Ważne jest, by przyjmowanie tych środków było połączone ze zdrową dietą oraz aktywnością. W razie jakichkolwiek wątpliwości najlepiej się skonsultować z lekarzem.

Jeśli pacjent boryka się z otyłością, która powinna być jak najszybciej leczona ze względu na zdrowie, możliwością lekarza jest wystawienie recepty na skuteczniejsze środki na odchudzanie. Oczywiście można się zdecydować na wystawienie recepty przez internet za pośrednictwem naszego portalu, jednak należy pamiętać, że decyzję o zasadności wystawienia recepty zawsze podejmuje lekarz po zapoznaniu się z formularzem wywiadu medycznego.

Podwyższony wskaźnik masy ciała powinien być „czerwoną lampką” i sygnałem do tego, by zadbać o własne zdrowie. Z otyłością boryka się coraz więcej osób na świecie i jest to choroba naszych czasów. W związku z tym, że znane są przyczyny takiego stanu rzeczy, warto walczyć z nadwagą, by w przyszłości nie nabawić się znacznie poważniejszych chorób. Produkty bogate w błonnik, mniej cukru, dieta bogata w zdrowe tłuszcze oraz ruch – to najprostsza receptura dla dobrego zdrowia. Wprowadzenie zdrowych nawyków wpłynie nie tylko na obniżenie wagi, ale też lepsze samopoczucie.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.