Jak zamówić receptę online?

Wybuch pandemii koronawirusa spowodował, że coraz więcej spraw możemy załatwić za pośrednictwem internetu. Obecna sytuacja sprawiła, że także przychodnie lekarskie poszerzyły zakres swojej działalności i konsultacje lekarskie mogą się teraz odbywać tradycyjnie, ale też w formie internetowej porady. Trzeba przyznać, że drugie rozwiązanie wydaje się być znacznie wygodniejsze nie tylko dla samych Pacjentów, ale także placówek medycznych. Jak w takim razie zamówić e-receptę, nie wychodząc z domu?

Dlaczego warto skorzystać z usługi zamawiania recepty online?

Jeszcze kilka lat temu otrzymanie recepty nie mogło się obejść bez wizyty u lekarza. Doktor po przeprowadzeniu wywiadu lekarskiego własnoręcznie wypisywał receptę i bardzo często już na tym etapie pojawiały się problemy. Zdarzało się, że farmaceuci w aptece mieli spore problemy z odczytaniem dokumentu, przez co Pacjenci ponownie musieli się kontaktować z przychodnią w celu uzyskania dokładnych nazw przepisanych leków.

Sytuacja zmieniła się w 2014 roku, kiedy według nowych przepisów lekarz mógł wystawić receptę bez oględzin stanu zdrowia Pacjenta, jeśli ten potrzebuje leków przyjmowanych na stałe. Wystawiany dokument nosi nazwę e-recepta.

Jak już wcześniej zostało wspomniane, dziś można zamówić tzw. receptę online. Jak to wygląda w praktyce?

Jak otrzymać receptę online?

Określenie „zamawiania” recepty online nie jest do końca trafne, lecz potocznie używane. Oznacza ono bowiem, że e-recepty, w związku z tym, że usługa jest płatna, może otrzymać każda osoba bez względu na swój stan zdrowia. Nic bardziej mylnego.

E-recepta jest tak naprawdę konsekwencją wywiadu medycznego, który przeprowadza lekarz za pośrednictwem telefonu lub możliwości internetu. W przypadku naszego portalu każdy Pacjent po wykupieniu konsultacji lekarskiej musi wypełnić szczegółowy formularz, w którym dokładnie opisuje swój aktualny stan zdrowia oraz objawy chorobowe. Lekarz, po dokładnym zapoznaniu się z danym przypadkiem, decyduje o tym, jakie leki powinny znaleźć się na recepcie.

Pacjent otrzymuje e-receptę na wskazany wcześniej adres mailowy, dzięki czemu ma możliwość zrealizować ją w najbliższej aptece.

E-recepty – dlaczego jest to wygodne rozwiązanie?

Wystawiane przez internet e-recepty to doskonały pomysł z kilku powodów. Przede wszystkim Pacjent nie jest narażony na kontakt z innymi chorymi, których prawdopodobnie spotkałby w przychodni czy innej placówce medycznej, co z uwagi na pandemię koronawirusa jest bardzo istotne – pozwala zmniejszyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa.

Oczywiście dużym atutem jest oszczędność czasu. Otrzymanie e-recepty bez konieczności wychodzenia z domu i wizyty u lekarza pozwala zaoszczędzić czas nie tylko na dojeździe do placówki medycznej, ale również na staniu w kolejkach (najpierw do rejestracji, następnie do lekarza).

Należy również zaznaczyć, że w obecnych czasach, kiedy dostęp do przychodni bardzo często jest utrudniony i wiąże się z dłuższym czasem oczekiwania, takie internetowe przychodnie pozwalają w możliwie natychmiastowy sposób zdobyć przez Pacjenta potrzebną receptę, a co za tym idzie, leki. Realizacja takiej usługi trwa zaledwie kilka godzin.

Kolejnym argumentem przemawiającym za tym, że recepty online są dobrym rozwiązaniem, jest fakt, że dzięki możliwości wystawiania ich przez internet, rozładowuje się ruch w tradycyjnych przychodniach, a lekarze nie są tak obciążeni.

Dlaczego możliwość otrzymania e-recepty wiąże się z kosztami?

Mimo że w tym przypadku nie dochodzi do tradycyjnego spotkania na linii Pacjent-lekarz, internetowa przychodnia zatrudnia lekarzy, którzy każdego dnia muszą analizować setki formularzy opisujących przypadku chorobowe. To oczywiście wymaga czasu, ale też maksymalnego skupienia, dlatego taka usługa nie mogłaby być nieodpłatna. Naszą działalność można więc porównać do prywatnych przychodni.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego lub e-recepty podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia lub e-recepty. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.