Jakie mogą być efekty uboczne zażycia tabletki „dzień po”?

Antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. tabletka dzień po, charakteryzuje się wysoką skutecznością, jednak tak jak w przypadku innych medykamentów, jej przyjęcie może się wiązać z pojawieniem się efektów ubocznych. Jakich skutków (poza przesunięciem owulacji) można się w takim razie spodziewać?

Kiedy zdecydować się na antykoncepcję awaryjną?

Antykoncepcja awaryjna, jak oczywiście wskazuje nazwa, nie może zastąpić tradycyjnych pigułek hormonalnych, lecz może być stosowana tylko w wyjątkowych okolicznościach. Szerzej pisaliśmy o tym w artykule „Antykoncepcja awaryjna, czyli tzw. tabletka dzień po – jak działa?”. Do głównych okoliczności, które powinny skłonić do zażycia pigułki, jest niewłaściwe zabezpieczenie się przed ciążą, stosunek płciowy bez żadnego zabezpieczenia czy akt seksualny pod przymusem.

Na szczęście postęp techniki sprawił, że po receptę na jeden ze stosowanych w tych sytuacjach środków nie trzeba już udawać się do lekarza. Możliwość zamówienia recepty online pozwala kobietom zaoszczędzić czas (co w tym przypadku jest szczególnie ważne) oraz zachować dyskrecję. Za pośrednictwem naszego serwisu, po odbyciu konsultacji online, możliwe jest wystawienie recepty – Escapelle lub ellaOne.

Jakie możliwe skutki uboczne mogą się pojawić po zażyciu tabletki?

Na wstępie należy podkreślić, że tabletka „dzień po” zastosowana według wskazań lekarza wiąże się z bardzo małym prawdopodobieństwem pojawienia się niechcianych efektów ubocznych, a jeśli takowe wystąpią, to zazwyczaj nie są zbyt uciążliwe i szybko mijają. Najczęstszymi dolegliwościami są wymioty, nudności, ból piersi, ból brzucha, głowy oraz zawroty.

Po przyjęciu tabletki należy liczyć się z tym, że dotychczasowy cykl menstruacyjny zostanie rozregulowany – w końcu składniki tego środka nie pozostają bez wpływu na kobiecy organizm. Mogą się więc pojawić krwawienia bądź plamienia w środku cyklu. Samo krwawienie miesiączkowe także zostaje przesunięte i może się pojawić już tydzień przed albo tydzień później w stosunku do pierwotnej daty krwawienia. Kobiecy organizm różnie reaguje na zawarte w tabletkach substancje, dlatego również miesiączka może być inna od wcześniejszych: wyjątkowo skąpa lub wręcz przeciwnie, bardziej obfita.

Po przyjęciu tabletki mogą się również pojawić dodatkowe niedogodności, takie jak świąd narządów płciowych, PMS, ból pochwy i sromu, upławy czy ból podczas stosunku.

Należy podkreślić, że częste korzystanie z antykoncepcji awaryjnej może doprowadzić do zaburzeń hormonalnych oraz niekorzystnie odbić się na kondycji psychicznej. W tej sytuacji mogą się pojawić zaburzenia nastroju i zaburzenia emocjonalne, uczucie niepokoju, problemy ze snem oraz zmiany libido.

Pigułki hormonalne a antykoncepcja „dzień po”

Awaryjna antykoncepcja może obniżyć działanie tradycyjnej antykoncepcji hormonalnej, jednak nie jest to powodem do jej zaprzestania. Pigułki należy przyjmować według ustalonego harmonogramu, codziennie o tej samej porze, a w cyklu, w którym doszło do przyjęcia tabletki „dzień po”, podczas stosunku należy się dodatkowo zabezpieczyć, np. używając prezerwatywy. W kolejnym cyklu menstruacyjnym tabletki hormonalne będą już w pełni skuteczne.

Co warto wiedzieć przed zażyciem antykoncepcji hormonalnej?

Należy mieć świadomość tego, że substancje zastosowane w tabletce awaryjnej mogą wchodzić w interakcje z innymi lekami, ale też nie zawsze są wskazane w przypadku różnych chorób. Przykładem mogą być zaburzenia wątroby, choroby nerek czy astma oskrzelowa. W związku z tym w wywiadzie lekarskim koniecznie trzeba wskazać nie tylko wszystkie przyjmowane leki oraz schorzenia, na które się cierpi.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego lub e-recepty podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia lub e-recepty. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.