Jakie są metody antykoncepcji?

Seks istniał od zawsze i mimo pierwotnego założenia, że ma on służyć prokreacji, nie każdy chce, by stosunek płciowy zakończył się zapłodnieniem. Z tego też powodu o temacie antykoncepcji mówiło się już w czasach p.n.e. Aktualnie istnieje wiele metod antykoncepcji, a każda z nich różni się skutecznością, żadna jednak nie daje 100% gwarancji przed nieplanowaną ciążą. Sprawdźmy zatem, jak współcześnie można chronić się przed zapłodnieniem.

Ogólnie metody antykoncepcji można podzielić na: mechaniczną, hormonalną, trwałą, długoterminową, naturalną oraz awaryjną.

Mechaniczna metoda antykoncepcji

Metoda mechaniczna polega na uniemożliwieniu plemnikom dotarcia do komórki jajowej. Działa to na zasadzie fizycznej bariery. Metoda ta jest znana i stosowana od setek lat, choć na przestrzeni czasu ewoluowała.

Do antykoncepcji mechanicznej zaliczamy:

  • prezerwatywy męskie
  • prezerwatywy damskie
  • kapturek naszyjkowy
  • gąbka dopochwowa ze środkiem plemnikobójczym

Prezerwatywa męska jest najczęściej stosowanym środkiem antykoncepcyjnym. Prezerwatywy są tanie i powszechnie dostępne. Są wykonane z lateksu, wytrzymałe, jednak mimo wszystko należy liczyć się z tym, że materiał może pęknąć. Damska prezerwatywa nie cieszy się taką popularnością w Polsce. Podobnie jest w przypadku kapturka naszyjkowego, który z jednej strony daje większe doznania podczas stosunku w porównaniu do prezerwatywy, jednak nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową. Najmniej popularną metodą jest gąbka ze środkiem plemnikobójczym. Stosowanie jest proste: wystarczy nasączyć ją wodą i włożyć do pochwy. Jest to bardzo zbliżona metoda do kapturka.

Metoda antykoncepcji hormonalna

Jest to jedna z najskuteczniejszych metod antykoncepcji. Schemat ich działania opiera się na poznaniu funkcjonowania damskiego organizmu oraz zmian w nim zachodzących podczas poszczególnych etapów cyklu menstruacyjnego. Hormony regulują działanie organizmu kobiety w taki sposób, by hamowały owulację, zmniejszały endometrium oraz by zwiększały gęstość śluzu, który staje się barierą dla plemników.

Do antykoncepcji hormonalnej zaliczają się:

  • tabletki antykoncepcyjne
  • plastry antykoncepcyjne
  • krążki antykoncepcyjne (tzw. ringi)
  • implanty antykoncepcyjne
  • zastrzyki antykoncepcyjne

Z powyższych rozwiązań największą popularnością cieszą się tabletki oraz plastry antykoncepcyjne. Przy odpowiednim stosowaniu gwarantują dużą skuteczność działania. Nie ma żadnego problemu z ich dostępnością, jednak wybierając taką metodę ochrony przed nieplanowaną ciążą, konieczna jest recepta na antykoncepcję.

Antykoncepcja trwała

Antykoncepcja trwała to tzw. sterylizacja. Jest to bardzo radykalny sposób zapobiegania ciąży, szczególnie w przypadku kobiet. Męska sterylizacja to wazektomia i polega na podwiązaniu nasieniowodów, jest to zabieg odwracalny. Inaczej jest w przypadku kobiet: jajowody są podwiązywane na zawsze.

W Polsce tego typu zabiegi wykonywane są niezwykle rzadko, gdyż nasze prawo mówi, że „kto pozbawił wzroku, słuchu oraz zdolności płodzenia […], podlega karze”.

Antykoncepcja długoterminowa

Do długoterminowych metod antykoncepcji zalicza się spiralę domaciczną oraz długoterminowe implanty antykoncepcyjne. Spirale można podzielić na hormonalne lub miedziane. Wkładkę zakłada się na okres od 3 do nawet 10 lat. Implant przypomina patyczek, działa na zasadzie wydzielania hormonów, które blokują owulację. Umieszczany jest pod skórą i pełni swoją rolę przez 3 lata.

Antykoncepcja naturalna

Naturalne metody antykoncepcji polegają na obserwacji własnego organizmu, jest to jednak metoda najmniej skuteczna. Głównie polega to na śledzeniu własnego cyklu miesiączkowego i unikaniu stosunków w czasie dni płodnych.

Antykoncepcja awaryjna

Antykoncepcja awaryjna, jak wskazuje nazwa, stosowana jest wyłącznie w wyjątkowych okolicznościach, do których można zaliczyć stosunek bez zabezpieczenia lub pęknięcie prezerwatywy. W Polsce najpopularniejszymi środkami są tabletki EllaOne i Escapelle. Recepta w tym przypadku jest koniecznością. W tabletce znajdują się hormony, które hamują lub opóźniają owulację (w zależności od dnia cyklu).

Okazuje się, że jest mnóstwo metod antykoncepcji i sposobów na uniknięcie niechcianej ciąży. Wybranie konkretnej metody zawsze należy skonsultować z lekarzem.