Objawy nadciśnienia tętniczego – jak je szybko rozpoznać?

Szacuje się, że na nadciśnienie tętnicze choruje co trzeci Polak, co pokazuje, jak powszechny to problem. Początkowo objawy nadciśnienia tętniczego nie są zauważalne, a choroba może rozwijać się wiele lat. To dlatego tak ważne jest badanie ciśnienia tętniczego krwi przynajmniej kilka razy do roku. Co w takim razie powinno zaalarmować do dokładniejszego zbadania sprawy?

Jakie są normy ciśnienia tętniczego?

Prawidłowe ciśnienie tętnicze wynosi 120/80 mm Hg. Do nadciśnienia tętniczego dochodzi, gdy ciśnienie skurczowe jest równe lub wyższe niż 140 mm Hg, a ciśnienie rozkurczowe ma wartość 90 mm Hg.

Nieleczone nadciśnienie tętnicze – jakie mogą być skutki?

Długotrwałe wysokie ciśnienie tętnicze może prowadzić do szeregu chorób układu krążenia. Może dojść do udaru mózgu, zawału lub niewydolności serca, choroby nerek oraz tętnic obwodowych.

Jaka jest klasyfikacja nadciśnienia tętniczego?

  • Nadciśnienie tętnicze I stopnia mieści się w granicach 140-159 mm Hg (skurczowe) oraz 90-99 mm Hg (rozkurczowe).
  • Nadciśnienie tętnicze II stopnia to 160-179 mm Hg i 100-109 mm Hg.
  • Nadciśnienie tętnicze III stopnia jest większe lub równe 180 mm Hg i większe lub równe 110 mm Hg.

Jakie są najczęstsze objawy nadciśnienia tętniczego?

  • dolegliwości związane z sercem: łomotanie i uczucie ucisku
  • duszności
  • zaburzenia snu
  • zmęczenie
  • zawroty głowy, ból głowy
  • nerwowość

Oczywiście każdy z tych objawów może być związany np. ze stresem, jednak jeśli są one długotrwałe, warto dokonać pomiaru ciśnienia tętniczego. Z kolei gdy dolegliwości zaczną się na siebie nakładać, konieczna jest wizyta u lekarza.

Jakie są przyczyny nadciśnienia tętniczego? Jakie są rodzaje nadciśnienia?

U większości badanych rozpoznaje się nadciśnienie pierwotne, co oznacza, że nie można jednoznacznie stwierdzić, co jest jego przyczyną.

Gdy można ustalić przyczynę nadciśnienia tętniczego, a jest nią np. choroba, mówi się o nadciśnieniu tętniczym wtórnym. Do najczęstszych przyczyn zalicza się bezdech senny, choroby nerek, zwężenie tętnicy nerkowej, choroba Conna, ciąża oraz niektóre leki i środki chemiczne.

Nadciśnienie tętnicze pierwotne oraz wtórne to nie jedyne przykłady tego schorzenia. Wyróżnia się również nadciśnienie tętnicze oporne, które określa się jako wyższe ciśnienie krwi przy jednoczesnym stosowaniu 3 leków hipotensyjnych.

Nadciśnienie tętnicze złośliwe to kolejny rodzaj. Cechą charakterystyczną jest fakt, że w bardzo szybkim tempie doprowadza ono do niewydolności wielu narządów, co może skutkować śmiercią.

Warto również wspomnieć, że istnieje coś takiego jak „nadciśnienie białego fartucha”, która wzrasta podczas dokonywania pomiaru przy lekarzu, jednak mierzone poza placówką medyczną wykazuje prawidłowe wartości.

Jak wygląda leczenie nadciśnienia tętniczego?

Czasem podwyższone ciśnienie tętnicze można zbić dzięki zmianie trybu życia. Zwiększenie aktywności fizycznej, ograniczenie spożycia soli, odstawienie alkoholu – to najprostsze sposoby na obniżenie wartości ciśnienia tętniczego. Oczywiście zabronione jest też palenie papierosów.

Jeśli po zmianie nawyków ciśnienie krwi w dalszym ciągu będzie się utrzymywało na wysokim poziomie, być może będzie konieczna walka z nadciśnieniem tętniczym za pomocą środków farmakologicznych przepisywanych przez lekarza. Po rozpoznaniu nadciśnienia tętniczego lekarz poinformuje pacjenta o konieczności wdrożenia leczenia farmakologicznego. Jest to bardzo istotne z uwagi na powikłania nadciśnienia. Należy też zaznaczyć, że leki, które obniżają ciśnienie, muszą być brane do końca życia.

Jeśli rozpoznano u Ciebie nadciśnienie tętnicze i przyjmujesz stałe leki, a nie masz możliwości zamówienia recepty w swojej przychodni, skorzystaj w funkcjonalności portalu receptyonlie24.pl. Na naszej stronie możesz wykupić konsultację i otrzymać recepty online.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.