Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej – co zrobić?

Stosowanie tabletek antykoncepcyjnych jest najbezpieczniejszą metodą zapobiegania ciąży, o ile oczywiście są one przyjmowane regularnie. Oczywiście w natłoku spraw może się zdarzyć, że dojdzie do pominięcia tabletki. W takiej sytuacji nie należy panikować. Postępowanie zależy od tego, w którym tygodniu doszło do pominięcia dawki hormonów. Jak w takim razie się zachować w konkretnym przypadku?

Jak należy przyjmować tabletki antykoncepcyjne?

Tabletki hormonalne są bardzo wygodne w stosowaniu i przede wszystkim skuteczne. Jest to najczęściej wybierana metoda antykoncepcji także z powodu dostępności. Przyjmując stale jeden rodzaj tabletek, nie trzeba się po kolejną receptę udawać do lekarza, lecz można otrzymać antykoncepcję na receptę online – wystarczy skorzystać z funkcjonalności naszej przychodni online.

Najpopularniejsze tabletki antykoncepcyjne powinno się przyjmować przez 21 dni ciągle, a następnie zrobić przerwę trwającą 7 dni. Na rynku są również dostępne tabletki, w których 21 dawek zawiera hormony, a pozostałe 7 tabletek to tzw. placebo, by wyrobić sobie nawyk regularnego przyjmowania antykoncepcji. Dostępne są również minipigułki, które przyjmuje się ciągiem przez 28 dni.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 1. tygodniu stosowania

Jeśli do pominięcia tabletki doszło w czasie nie dłuższym niż 24 godziny, należy po prostu jak najszybciej przyjąć pominiętą dawkę, a kolejną tabletkę wziąć o stałej porze. Jeżeli jednak czas ten jest dłuższy niż doba, w sytuacji gdy w ciągu ostatnich 7 dni doszło do stosunku, istnieje ryzyko zajścia w ciążę i wtedy należy udać się do ginekologa. Gdy nie doszło do współżycia, trzeba przyjąć pominiętą dawkę, kolejną o stałej porze i dodatkowo przez tydzień stosować dodatkowe mechaniczne metody antykoncepcji.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 2. tygodniu stosowania

W przypadku pominięcia tabletki w drugim tygodniu należy jak najszybciej przyjąć preparat, a kolejne dawki stosować o stałej porze (zakładając, że pominięcie trwa krócej niż 24 godziny). Gdy upłynęło więcej czasu niż doba, analogicznie należy przyjąć zaległą tabletkę i przez okres od 7 do 9 dni stosować dodatkowe zabezpieczenie.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej w 3. tygodniu

Jeżeli zapomniałaś zażyć tabletki w trzecim tygodniu stosowania, należy dokończyć blister i od razu rozpocząć kolejny, bez stosowania siedmiodniowej przerwy.

Co zrobić, by pamiętać o przyjmowaniu tabletek antykoncepcyjnych?

W stosowaniu tabletek antykoncepcyjnych bardzo pomaga regularny tryb życia i wyrobienie sobie pewnych nawyków. Tabletka może być przyjmowana np. podczas wykonywania określonej czynności: podczas posiłku lub od razu po przebudzeniu się. Ciekawym rozwiązaniem jest również zainstalowanie aplikacji, która będzie o tym przypominała lub ustawienie alarmu w telefonie o stałej porze. Jeśli jednak do pomijania tabletek mimo wszystko dochodzi często, warto rozważyć inny sposób antykoncepcji, w którego wybraniu pomoże lekarz ginekolog.

Pominięcie tabletki antykoncepcyjnej dla każdej kobiety jest stresującą sytuacją, jednak zawsze bezwzględnie należy zachować spokój, ponieważ niekoniecznie musi się to zakończyć niechcianą ciążą. W wyjątkowych okolicznościach, jeśli ryzyko zajścia w ciążę jest duże, lekarz może przepisać antykoncepcję awaryjną np. Escapelle na receptę.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.