Uciążliwy kaszel, który dotyka tak wiele osób palących papierosy, uznawany jest za naturalną konsekwencję tego nałogu. Okazuje się jednak, że może być objawem choroby: przewlekłej obturacyjnej choroby płuc. W Polsce choruje na nią ponad 2 miliony ludzi. Jakie symptomy powinny skłonić do przeprowadzenia badań w celu jej wykrycia? Jakie leki stosuje się w procesie leczenia?
Co to jest POChP?
Wiele osób zastanawia się: POChP – co to za choroba? Rozwinięcie tego skrótu mówi nam, że jest to przewlekła obturacyjna choroba płuc polegająca na tym, że przez drogi oddechowe do płuc dostaje się ograniczona ilość powietrza. POChP daje podobne objawy jak w przypadku rozedmy oraz przewlekłego zapalenia oskrzeli.
Rozedma płuc – na czym polega?
W rozedmie płuc dochodzi do powiększenia się pęcherzyków płucnych, które tracą swoją elastyczność, a w konsekwencji mogą pęknąć. Wypełnione powietrzem pęcherzyki powodują, że krążenie w płucach jest utrudnione, a to z kolei przekłada się na to, że znacznie bardziej obciążone staje się serce.
Przewlekłe zapalenie oskrzeli – co to za choroba?
W przypadku przewlekłego zapalenia oskrzeli wyściółka oskrzeli jest nieustannie drażniona, co skutkuje rozwinięciem się stanu zapalnego. Stan zapalny wiąże się z kolei z większą produkcją śluzu, a ten utrudnia oddychanie i przepływ powietrza. Objawem choroby jest uporczywy, mokry kaszel.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – przyczyny
Choroba płuc CPChP dotyczy w największych stopniu osób palących wyroby tytoniowe, ale mogą istnieć również inne przyczyny tej choroby:
- kontakt z substancjami zanieczyszczającymi powietrze
- narażenie na inne czynniki szkodliwe: pył węgla kamiennego, kadm, cement, kurz bawełny
- często pojawiające się infekcje wirusowe w obrębie układu oddechowego
- bierne palenie
- uwarunkowania genetyczne (mniejsze wytwarzanie lub brak enzymu α1-antyproteazy)
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – objawy
Objawy, które powinny zaniepokoić pacjenta to przede wszystkim:
- przewlekły kaszel z odkrztuszaniem plwociny
- duszności
- osłabienie i długotrwałe zmęczenie
W przypadku zaawansowanej postaci choroby pojawia się również brak apetytu, spadek masy ciała oraz gorsze samopoczucie.
Jeśli pacjent zauważył u siebie powyższe objawy, powinien udać się na konsultację lekarską. Podczas badania lekarz może potwierdzić inne objawy schorzenia, m.in.:
- świsty podczas oddychania
- wdechowe ustawienie klatki piersiowej
- używanie dodatkowych mięśni oddechowych
- sinicę centralną (np. na wargach czy języku)
- objawy przewlekłej niewydolności prawokomorowej
POChP – zalecenia
Poza środkami farmakologicznymi, które przepisuje lekarz, pacjent powinien przestrzegać pewnych zasad. Najważniejszym czynnikiem powodujących chorobę jest palenie papierosów, dlatego kategorycznie należy skończyć z nałogiem. Zmianie powinna ulec również dieta, należy więc postawić na zdrowe odżywianie. Warto również wiedzieć, że zakażenia układu oddechowego sprawiają, że objawy choroby się nasilają, dlatego należy rozważyć szczepienie przeciwko grypie i pneumokokom.
Leki na receptę na POChP
Osoba chora na POChP oczywiście musi rzucić palenie oraz przejść na zdrowy tryb życia, ale dodatkowo może stosować medykamenty, które są na receptę. W leczeniu przewlekłej obturacyjnej choroby płuc stosuje się m.in.: leki rozkurczające oskrzela, β2-mimetyki wziewne, wziewne leki przeciwcholinergiczne, teofilinę czy glikortykosteroidy wziewne. Jeśli od dłuższego czasu leczysz się na POChP, a potrzebujesz jednego z wymienionych leków, możesz wykupić konsultację przez internet, po której zostanie wystawiona recepta online.
Przewlekła obturacyjna choroba płuc – rokowania
W Polsce ok. 2 miliony osób choruje na POChP i szacuje się, że co godzinę umierają dwie z nich, dlatego tak istotne jest jak najszybsze wykluczenie czynników ją powodujących. Rzucenie palenia oraz wdrożenie leczenia farmakologicznego to absolutna konieczność, która wpływa nie tylko na lepsze funkcjonowanie organizmu, ale też na wydłużenie życia.
Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.