Przyczyny zaburzeń erekcji – jak sobie z nimi radzić?

Zaburzenia erekcji to wstydliwy problem, z którym boryka się około 1,5 miliona Polaków. Co więcej, zaledwie co trzeci mężczyzna zgłasza się z tym do lekarza i te dane są zatrważające. Tego typu dolegliwości wpływają bowiem nie tylko na jakość stosunków seksualnych, ale mogą być też objawem innych, poważniejszych chorób, dlatego każdy Polak powinien od razu zgłosić się do lekarza po zauważeniu pierwszych objawów zaburzeń. Jakie w takim razie są przyczyny problemów z erekcją i jak można sobie z nimi poradzić?

Czym są zaburzenia erekcji?

Zaburzenia erekcji znane są również pod nazwą zaburzeń wzwodu, dysfunkcji erekcyjnej czy męskiego zaburzenia erekcyjnego. Każda z tych nazw oznacza jedno: niezdolność do uzyskania i utrzymania wzwodu członka, które pozwoliłby odbyć satysfakcjonujący stosunek seksualny. By mówić o poważnym problemie, zaburzenia muszą się utrzymywać przynajmniej przez okres 3 miesięcy. Do zaburzeń może dochodzić na tle psychicznym bądź mogą być związane z przyczyną organiczną.

Co powoduje zaburzenia erekcji?

Istnieje szereg czynników, które mogą być przyczyną zaburzeń erekcji. Oto najważniejsze z nich:

  • choroby, których skutkiem może być uszkodzenie naczyń krwionośnych (m.in. miażdżyca oraz cukrzyca)
  • przyjmowanie leków na depresję oraz hormonalnych
  • problemy natury psychicznej, takie jak depresja czy zaburzenia lękowe
  • zaburzenia hormonalne szczególnie w zakresie produkcji testosteronu, prolaktyny oraz hormonów tarczycy
  • nieprawidłowe działanie układu nerwowego, tzw. neuropatia
  • przebyte zabiegi (radykalna prostatektomia)
  • stosowanie używek (alkohol, papierosy, narkotyki)
  • Jak diagnozuje się zaburzenia erekcji?

Oczywiście pierwszym etapem w leczeniu zaburzeń erekcji jest ustalenia źródła problemu. Tak jak zostało wyżej wspomniane, zaburzenia mogą być wynikiem innej choroby lub konsekwencją prowadzenia niezdrowego trybu życia. Na początku pacjent powinien być poddany szczegółowemu postępowaniu diagnostycznemu, który opiera się na wywiadzie lekarskim. Musi być przeanalizowana dotychczasowa aktywność seksualna, stan psychospołeczny oraz badanie fizykalne i dodatkowe.

Jak można wyleczyć zaburzenia erekcji?

Istnieje kilka metod leczenia problemów z erekcją. Najczęściej stosowane jest leczenie farmakologiczne doustne. W leczeniu stosuje się następujące leki: selektywne i odwracalne inhibitory typu 5 (PDE 5), sildenafil, wardenafil, tadalafil.

Lekarz może przepisać też inne leki doustne na podstawie oceny mechanizmów powstania zaburzeń. Wśród nich można znaleźć trazodon, bupropion, apomorfinę, testosteron, bromokryptynę czy johimbinę.

Inną postacią leczenia farmakologicznego jest iniekcja alprostadylu (prostaglandyna E1) do ciał jamistych członka (zastrzyki).

Mężczyźni, którzy chcą uniknąć leczenia farmakologicznego, bardzo często decydują się na stosowanie aparatów próżniowych.

Ostatecznością w leczeniu zaburzeń erekcji jest leczenie chirurgiczne, które może polegać na protezowaniu członka lub udrożnieniu jego naczyń krwionośnych.

W sytuacji gdy zaburzenia erekcji mają podłoże w problemach psychosomatycznych, stosuje się inne metody leczenia. W zależności od złożoności problemu wprowadza się edukację seksualną, poradnictwo, zaleca się trening umiejętności seksualnych lub komunikacji bądź zleca się psychoterapię indywidualną lub dla par.

Co robić, aby uniknąć zachorowania?

Jak podkreślają lekarze, zaburzenia erekcji nie są samodzielną chorobą, a stanowią jedynie objaw innych dolegliwości. Co zatem robić, by uniknąć problemów ze wzwodem? Przede wszystkim badać się pod kątem tych chorób, które mogą mieć wpływ na zaburzenia erekcji. Nie bez znaczenia jest również styl życia. Należy unikać alkoholu, odstawić papierosy oraz zdrowo się odżywiać. Zalecana jest również codzienna dawka ruchu na świeżym powietrzu. Warto zadbać również o swój wewnętrzny spokój, odpoczynek i sen oraz kulturę związków intymnych.

Chwilowy problem z erekcją – jak sobie z nim poradzić?

Mężczyźni są skrępowani rozmową z lekarzem na temat zaburzeń erekcji, choć jest to problem, który dotyka dużą grupę Polaków. Strach przed kompromitacją sprawia, że mężczyźni unikają gabinetów lekarskich i nie szukają pomocy nawet w przypadku chwilowych problemów ze wzwodem. Rozwiązaniem tego problemu jest możliwość zamówienia recepty przez internet. Wystarczy wykupić konsultację ZABURZENIA EREKCJI, wypełnić formularz (wywiad lekarski), a następnie lekarz po przeanalizowaniu danego przypadku oceni, czy jest podstawa do tego, by wystawić receptę.

Oczywiście w przypadku przedłużających się problemów z erekcją należy umówić się na konsultację lekarską w gabinecie.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.