Tabletka Escapelle po owulacji – jakie działanie wykazuje?

Wiele kobiet, które choć raz musiały zastosować antykoncepcję awaryjną, ma świadomość tego, że wpływają one na owulację, doprowadzając do jej wyhamowania. Co jednak w sytuacji gdy tabletka Escapelle będzie przyjęta po owulacji?

 

Escapelle – na czym polega antykoncepcja awaryjna?

 

Antykoncepcja awaryjna jest również znana jako pigułka „dzień po”. Jest to forma zapobiegania niechcianej ciąży, którą można stosować po seksie bez zabezpieczenia lub w przypadku pęknięcia prezerwatywy. Jak wskazuje nazwa, tabletkę Escapelle można przyjąć tylko w awaryjnych sytuacjach, kiedy istnieje duże ryzyko zajścia w ciążę. Antykoncepcja awaryjna nie chroni przed chorobami przenoszonymi drogą płciową, dlatego ważne jest, aby stosować ochronę za każdym razem, gdy uprawiasz seks.

 

Wskazania do przyjęcia tabletki Escapelle

 

Przede wszystkim należy pamiętać, że tabletka „dzień po” Escapelle nie może zastąpić tradycyjnych metod antykoncepcji. Jak już wcześniej zostało wspomniane, stosowana może być tylko w wypadkach awaryjnych, kiedy doszło do niezabezpieczonego stosunku płciowego lub kiedy inne metody antykoncepcji zawiodły (zsunęła się prezerwatywa lub pominięto dawkę tabletek hormonalnych).

 

Escapelle – tabletki na receptę

 

Escapelle to tabletki, które mogą uchronić przed zajściem w ciążę, jednak muszą być odpowiednio szybko przyjęte. Aktualne prawo mówi jednak, że wykupienie tego awaryjnego środka antykoncepcyjnego odbywa się wyłącznie na podstawie przepisanej przez lekarza recepty. W sytuacji niezabezpieczonego stosunku liczy się czas, dlatego warto, zamiast tradycyjnej wizyty lekarskiej, zdecydować się na konsultację online. Lekarz zapozna się z przypadkiem pacjentki i jeśli zajdzie uzasadnione wskazanie medyczne, wystawi e-receptę. Escapelle recepta może być wykupiona w każdej aptece.

 

Escapelle – działanie

 

Głównym składnikiem tabletki Escapelle jest lewonorgestrel, która działa jedynie do 72 godzin po odbyciu niezabezpieczonego stosunku. W tym czasie jej zadaniem jest zablokowanie uwolnienia komórki jajowej i zagnieżdżenia się zarodka w jej wnętrzu. Istotny jest tutaj oczywiście czas. Im szybciej dojdzie do przyjęcia tabletki, tym większą skutecznością się ona wykazuje. Z uwagi na to, że żaden ze środków antykoncepcyjnych nie daje 100% gwarancji niezajścia w ciążę, po kilku dniach od przyjęcia tabletki zaleca się przeprowadzić test ciążowy.

 

Jak działa lewonorgestrel?

 

Najogólniej wyjaśniając, zadaniem Escapelle jest zahamowanie owulacji. Dzieje się tak dlatego, że lewonorgestrel zagęszcza śluz w szyjce macicy, dzięki czemu komórka jajowa jest jeszcze bardziej zabezpieczona przed dostaniem się do jej wnętrza plemników.

 

Co wpływa na skuteczność Escapelle?

 

Na skuteczność tabletek Escapelle wpływają dwa czynniki. Przede wszystkim czas od niezabezpieczonego stosunku do przyjęcia preparatu. Drugim aspektem jest faza cyklu miesiączkowego, w którym jest kobieta w momencie skorzystania z antykoncepcji awaryjnej. Bardzo ważna jest również informacja, że po przyjęciu tabletki mogą pojawić się wymioty – jeśli tak się stanie, tabletkę należy przyjąć kolejny raz, gdyż w przeciwnym razie może dojść do zapłodnienia.

 

Escapelle wzięta po owulacji – czy zadziała?

 

Opóźnienie owulacji jest głównym celem przyjęcia tabletki Escapelle. Co jednak w sytuacji, gdy owulacja się już rozpoczęła? W takim przypadku przyjęcie antykoncepcji awaryjnej również jest wskazane. Co prawda tabletka jej nie zahamuje, ale należy wziąć pod uwagę fakt, że substancje zawarte w Escapelle zagęszczają śluz, więc w pewnym stopniu uniemożliwiają zagnieżdżenie się zarodka, więc proces zapłodnienia jest minimalizowany. Co więcej, tabletka wpływa również na zwolnienie perystaltyki jajowodu, a to również ogranicza możliwość zajścia w ciążę.

 

Escapelle – możliwe działania niepożądane

 

Jak każdy środek farmaceutyczny, także antykoncepcja awaryjna może wywoływać działania niepożądanie. Można do nich zaliczyć:

 

  • nudności,
  • do czasu wystąpienia następnego krwawienia miesiączkowego mogą występować nieregularne, krwawienia śródcykliczne,
  • ból podbrzusza,
  • uczucie zmęczenia,
  • ból głowy,
  • wymioty,
  • tkliwość piersi,
  • biegunka,
  • zawroty głowy,
  • wysypka,
  • pokrzywka,
  • świąd,
  • obrzęk twarzy,
  • ból w okolicy miednicy,
  • bolesne miesiączki.

     

 

Czy Escapelle może negatywnie wpływać na ciążę?

 

Może się zdarzyć, że tabletka „dzień po” zostanie przyjęta zbyt późno, po zagnieżdżeniu się zarodka. Czy w takiej sytuacji substancje zawarte w tabletce zagrażają ciąży? Nie, ponieważ w takiej sytuacji okażą się one po prostu nieskuteczne. Należy jednak pamiętać, że nie można przyjmować antykoncepcji awaryjnej po potwierdzeniu ciąży, ponieważ wpływa ona na gospodarkę hormonalną kobiety.

 

Jak otrzymać receptę na Escapelle?

 

Jeśli doszło do niezabezpieczonego stosunku lub inne środki antykoncepcji zawiodły, możliwe jest otrzymanie recepty online na Escapelle. Wystarczy wykupić konsultację lekarską za pośrednictwem receptyonline24.pl. Po przeanalizowaniu danego przypadku, w sytuacji gdy będą ku temu wskazania medyczne, lekarz wystawi receptę w formie elektronicznej.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.