Zapalenie pęcherza moczowego – objawy i leczenie

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość, która może dotykać zarówno kobiety, jak i mężczyzn w każdym wieku. Jest to bardzo niekomfortowa przypadłość, która może powodować ból i niekorzystnie wpływać na normalne funkcjonowanie człowieka. Na szczęście rynek farmaceutyczny oferuje środki farmakologiczne, które szybko pozwalają się pozbyć infekcji. Czym w takim razie jest zapalenie pęcherza, jak je skutecznie leczyć i ustrzec się go w przyszłości?

 

Zapalenie pęcherza moczowego – co to tak właściwie jest?

 

ZUM, czyli zakażenie układu moczowego to dolegliwość, z którą niemal każda osoba dorosła borykała się przynajmniej raz. Zapalenie pęcherza jest właśnie jedną z postaci ZUM. Infekcja jest spowodowana przedostaniem się patogenów (bakterie Escherichia coli, Staphylococcus saprophiticus, Klebsiella oraz różnego rodzaju wirusy i grzyby) z cewki moczowej do pęcherza.

 

Kto ma większe predyspozycje do zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego?

 

Ze względu na budowę anatomiczną ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego jest znacznie większe w przypadku kobiet, szczególnie między 2. a 50. rokiem życia. Niebezpieczeństwo wynika z faktu, że u kobiet cewka moczowa jest znacznie krótsza, a ponadto sąsiaduje z pochwą i odbytem, które są siedliskiem drobnoustrojów, które mogą prowadzić do stanu zapalnego błony śluzowej pęcherza moczowego.

Na większe ryzyko zachorowania na zapalenie pęcherza moczowego są też narażone osoby aktywne seksualnie. Członek niestety jest transmiterem czynników chorobotwórczych, więc znów na infekcję są narażone kobiety. By uniknąć stanu zapalnego, należy przed stosunkiem wypić szklankę wody, natomiast po zbliżeniu oddać mocz, dzięki czemu można w sposób naturalny oczyścić wrażliwe na infekcje okolice.

Zapalenie pęcherza moczowego to dolegliwość, która bardzo często dotyka kobiety w ciąży. Pod wpływem wzrostu dziecka zwiększa się objętość narządów rodnych, ale też moczowodów, pęcherza oraz cewki moczowej. Szersze niż normalnie narządy są doskonałą drogą do przemieszczania się patogenów w układzie moczowym.

Mężczyźni po 50-60 roku życia są bardziej narażeni na infekcje układu moczowego, które spowodowane mogą być przerostem prostaty. Mają na to wpływ również inne choroby: niewyrównana cukrzyca, kamica nerkowa czy inne wady układu moczowego.

 

Przyczyny zapalenia pęcherza

 

Jak już zostało wcześniej wspomniane, za pojawienie się zapalenia pęcherza moczowego odpowiadają bakterie, które zagnieżdżają i kolonizują się na jego ścianie. Oczywiście istnieją również inne czynniki zachorowania, do których można zaliczyć:

 • przeziębienie (ogólne osłabienie układu odpornościowego),
 • przyjmowanie antybiotyków,
 • otyłość,
 • cukrzyca,
 • stosowanie antykoncepcji dopochwowej,
 • nieprawidłowa higiena miejsc intymnych,
 • kamica (nerkowa lub moczowodowa),
 • stosowanie cewników,
 • wady układu moczowego,
 • uszkodzenie rdzenia kręgowego.

 

Objawy zapalenia pęcherza moczowego

 

Pacjenci borykający się z zapaleniem pęcherza moczowego zazwyczaj skarżą się na następujące dolegliwości:

 • ból w okolicy nadłonowej,
 • ból oraz pieczenie podczas opróżniania pęcherza,
 • częste oddawanie moczu,
 • niekontrolowane oddawanie moczu,
 • parcie na mocz.

 

Leczenie zapalenia pęcherza moczowego

 

Na rynku dostępne są różnorodne leki, które pomagają zwalczyć zapalenie pęcherza moczowego (od ziołowych, po te zawierające furaginę), dlatego najlepiej skonsultować z lekarzem dany przypadek, by specjalista mógł ocenić, jak poważna jest infekcja i w ten sposób dobrać najlepszą metodę leczenia. Warto w tym przypadku nie tracić czasu na wizytę w gabinecie lekarza, lecz skorzystać z konsultacji online za pośrednictwem strony receptyonline24.pl. Po uzupełnieniu formularza wywiadu medycznego lekarz ma możliwość wystawienia recepty online.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.