Zapalenie spojówek to dość powszechny problem, który jednak może mieć różne przyczyny. Warto mieć świadomość tego, skąd się bierze taka dolegliwość, jakie są objawy poszczególnych stanów zapalnych oraz jak je leczyć. Jak w takim razie można szybko otrzymać receptę na krople do oczu na zapalenie spojówek?
Zapalenie spojówek
Zapalenie spojówek to stan zapalny wyściółki oka, czyli spojówki, który może być wywołany przez różne czynniki. Niezależnie od tego, co wywołało stan zapalny, w każdym przypadku osoba borykająca się z tym problemem odczuwa dyskomfort związany z widzeniem. Z uwagi na to, że jest do dość powszechna dolegliwość, warto wiedzieć, jakie są rodzaje zapalenia spojówek i jak je skutecznie leczyć.
Bakteryjne zapalenie spojówek – czym się charakteryzuje?
Bakteryjne zapalenie spojówek to infekcja oka wywołana przez bakterie z grupy gronkowców i paciorkowców. Bakteryjne zapalenie spojówek jest również znane jako pinkeye.
Bakteryjne zapalenie spojówek to infekcja bakteryjna, która powoduje stan zapalny błon wyściełających powiekę i powierzchnię oka. Może to być spowodowane przez wiele różnych rodzajów bakterii. Najczęstszym objawem bakteryjnego zapalenia spojówek jest ropna wydzielina w worku łzowym i spojówkowym, która wpływa na dyskomfort podczas otwierania oczu i powoduje niewyraźne widzenie.
Bakteryjne zapalenie spojówek jest zaraźliwe: może przenosić się na inne osoby.
Wirusowe zapalenie spojówek
Za ten typ stanu zapalnego spojówek odpowiadają najczęściej adenowirusy. Wirusowe zapalenie spojówek bardzo często jest następstwem zapalenia ucha lub gardła. Do objawów można zaliczyć przekrwienia oka, świąd, obrzęk, ropna wydzielina z oka, światłowstręt, ból czy łzawienie. Leczenie może trwać nawet 3 tygodnie. Do zarażenia dochodzi poprzez dotyk (osoba zarażona, która pocierała oko i dotknęła jakiegoś przedmiotu, naraża na zarażenie osoby także z niego korzystające – często dochodzi do zarażenia poprzez używanie tych samych kosmetyków do oczu).
Alergiczne zapalenie spojówek
Szacuje się, że na alergiczne zapalenie spojówek każdego roku cierpi aż 40% społeczeństwa. Oczywiście sezonem, w którym najbardziej nasilają się objawy stanu zapalnego spojówek, jest okres wiosenno-letni, czyli czas największego pylenia roślin. Do alergenów, które wywołują tę dolegliwość, można zaliczyć pyłki traw, chwastów, kwiatów oraz drzew, a także roztocza kurzu domowego, pleśnie, a nawet ślina czy nabłonek zwierząt domowych. Objawami alergicznego zapalenia spojówek może być:
- pieczenie oczu,
- zaczerwienienie spojówek,
- silne łzawienie,
- świąd oczu,
- obrzęk w obrębie powieki i/lub spojówki,
- nadwrażliwość na światło.
Jak ograniczyć ryzyko wystąpienia zapalenia spojówek?
Stosując się do pewnych zasad, można ograniczyć ryzyko pojawienia się stanu zapalnego spojówek lub (jeśli już doszło do zapalenia) zmniejszyć objawy, by nie były tak uciążliwe. Jak w takim razie postępować?
- unikać dotykania oczu,
- powstrzymać się do pocierania oczu nawet wtedy, gdy pojawia się swędzenie,
- nosić okulary słoneczne,
- usuwać wydzielinę wacikiem lub patyczkiem kosmetycznym (po użyciu natychmiast należy je wyrzucić),
- używać do przemywania oczu preparatów dostępnych w aptece (rumianek czy herbata mogą wbrew pozorom podrażnić spojówki),
- dbać o prawidłową higienę oczu,
- dobrać odpowiednie soczewki kontaktowe,
- używać kropli do oczu,
- nie korzystać z publicznych basenów w trakcie przechodzenia infekcji,
- stronić od kontaktu z zakażonymi osobami,
- dbać o odpowiednią długość snu i nie narażać się na stres.
Leczenie zapalenia spojówek – krople do oczu
W przypadku leczenia zapalenia spojówek, w pierwszej kolejności stosuje się leczenie przyczynowe, dlatego tak istotne jest postawienie diagnozy przez lekarza specjalistę. Gdy diagnoza już zostanie postawiona, lekarz wdraża leczenie objawowe bazujące na preparatach dostępnych bez recepty. Dopiero w przypadku gdy objawy się nasilają lub nie ustępują, zaczyna się wdrażać leczenie lekami na receptę o silniejszym działaniu. Najczęściej stosuje się krople do oczu oraz roztwory, które są antybiotykami.
Krople na zapalenie spojówek na receptę
Jeśli zdiagnozowano u Ciebie zapalenie spojówek wirusowe, bakteryjne lub alergiczne i chcesz kontynuować leczenie, zachęcamy do skorzystania z konsultacji online. Możliwość wystawienia recepty przez internet może znacznie zaoszczędzić Twój czas, który w przeciwnym razie należałoby spędzić w kolejce do gabinetu lekarskiego.
Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.