Zwolnienie lekarskie online – na czym to polega?

Pandemia koronawirusa spowodowała, że telemedycyna stała się powszechna. Dziś nie musimy już stać w długich kolejkach do lekarza, by otrzymać zwolnienie w związku ze stanem chorobowym. Co więcej, od kilku lat nie są już wystawiane papierowe zwolnienia, a wszystko odbywa się za sprawą systemów informatycznych. Jak w takim razie otrzymać e-zwolnienie i jak wygląda procedura jego uzyskania?

Jak uzyskać zwolnienie lekarskie przez internet?

Za pomocą platformy Receptyonline24.pl można otrzymać zwolnienie lekarskie online jeszcze tego samego dnia, kiedy została wykupiona usługa konsultacji medycznej. W pierwszej kolejności należy wykupić wspomnianą usługę, wybierając temat konsultacji związany z występującymi dolegliwościami, takimi jak ból pleców czy przeziębienie.

Kolejnym krokiem jest szczegółowe wypełnienie formularza wywiadu zdrowotnego, w którym poza swoimi danymi należy opisać wszystkie symptomy chorobowe bądź dolegliwości bólowe. Ważne jest, by informacje wpisane w formularzu były jak najbardziej szczegółowe, ponieważ to ułatwi lekarzowi konsultującemu postawienie diagnozy.

Po przeprowadzeniu konsultacji lekarz postawi diagnozę i jeśli zachodzi taka konieczność oraz istnieją wskazania medyczne wystawi zwolnienie lekarskie online i/lub receptę.

Czy zwolnienie należy dostarczyć pracodawcy?

Jak już zostało wcześniej wspomniane, aktualnie zwolnienia lekarskie są wystawiane w elektronicznym systemie internetowym i w Polsce jest to obowiązkowe od 1 grudnia 2018 roku. Pacjent nie otrzymuje dokumentu w formie papierowej, przez co nie ma możliwości dostarczenia go osobiście do pracodawcy.

Procedura obecnie polega na tym, że zwolnienie jest przesyłane do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, a ten przesyła elektroniczny dokument do pracodawcy (pracodawca powinien posiadać profil na portalu PUE ZUS).

Mimo tego, że pracownik nie musi już osobiście dostarczać swojego zwolnienia pracodawcy, należy pamiętać o tym, by jak najszybciej zgłosić swoją nieobecność w pracy.

E-zwolnienia lekarskie to duże udogodnienie dla Pacjentów, którzy nie muszą już tracić czasu na wizytę w przychodni oraz oczekiwanie w kolejce do lekarza na swoją kolej. Dużym plusem jest także fakt, że eliminuje to kontakt z innymi chorymi, których można spotkać w przychodni.

Uwaga: Ostateczną decyzję o możliwości wystawienia zwolnienia lekarskiego podejmuje lekarz w trakcie konsultacji lekarskiej. W przypadku braku wskazań medycznych lekarz może odmówić wystawienia zwolnienia. Opłata jest pobierana za konsultację lekarską.


Opinie

ReceptyOnline24.pl

Opinie

Karolina

Facebook
Pełen profesjonalizm. Usługa wykonana na najwyższym poziomie, Pan Doktor bardzo kompetentny i uprzejmy.

Pawel

Facebook
Polecam w 100%.Bardzo uprzejmy pan doktor. Szybka realizacja recepty. Polecam.